لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۲

تد کروز: برخلاف ترامپ، توافق اتمی با ایران را پاره می کنم


کروز در بین هواداران خود در ایالت تگزاس سخنرانی کرد
کروز در بین هواداران خود در ایالت تگزاس سخنرانی کرد

در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا موسوم به "سه شنبه بزرگ" (۱۱ اسفند) وزیر خارجه پیشین آمریکا، هیلاری کلینتون از حزب دمکرات و سرمایه دار میلیاردر دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه بیشترین پیروزی ها را داشتند.

در بین جمهوریخواهان، سناتور تد کروز جمهوریخواه توانست در این رقابت ها رتبه دوم را کسب کند.

آقایان ترامپ و کروز بار دیگر از این فرصت استفاده کردند تا انتقادات شدید خود را به توافق اتمی جامعه جهانی با ایران ابراز کنند.

سناتور کروز شامگاه سه شنبه در سخنرانی پس از اعلام پیروزی در تگزاس، از این فرصت برای انتقاد شدید از توافق اتمی با ایران و حمله به ترامپ استفاده کرد.

او گفت "دونالد ترامپ وعده داده است که در مساله اسرائیل و فلسطینیان بی طرف باشد. من به عنوان رئیس جمهوری، بی طرف نخواهم بود. آمریکا بدون هیچ واهمه ای درکنار اسرائیل خواهد ایستاد. دونالد ترامپ می گوید که توافق اتمی ایران را دوباره مورد مذاکره قرار خواهد داد. اما من سند این توافق فاجعه آمیز اتمی را در اولین روز تصدی پست تکه پاره خواهم کرد."

توافق اتمی ایران با جامعه جهانی علاوه بر آمریکا شامل دیگر اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل و آلمان هم هست. همچنین این توافق به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است.

در همین حزب، آقای ترامپ با بهره بردن از پیروزی های سه شنبه بزرگ وعده داد کارزار انتخاباتی خود را تا شکست خانم کلینتون ادامه دهد. وی همچنین از توافق اتمی با ایران انتقاد کرد.

ترامپ گفت: "برای پست ریاست جمهوری داوطلب شدن شجاعت زیادی می خواهد. این کار را تاکنون انجام نداده ام. من کارآفرین بوده ام. کارهای زیادی انجام داده ام. ولی احساس کردم که باید وارد کارزار انتخاباتی شوم. مثلا وقتی که بی کفایتی در توافق اتمی ایران را می بینم. ما به آنها ۱۵۰ میلیارد دلار دادیم و در برابر آن چیزی دریافت نگرفتیم."

در بین دمکرات ها، خانم کلینتون که راه کسب نامزدی حزبش با پیروزی در هفت ایالت در انتخابات روز سه شنبه هموارتر شده است، از رقیب جمهوریخواه خود که خواستار ساخت دیوار بین آمریکا و مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجرین غیر قانونی شده است، انتقاد کرد.

او گفت: "من معتقدم که آمریکا این روزها به مهربانی و دوستی نیازمند است. زیرا داشتن این صفات کارساز است. بجای ساخت دیوار، ما تلاش خواهیم کرد که موانع را برداریم. سعی خواهیم کرد با ایجاد فرصت و توانمند سازی مردم در آمریکا توانایی های بالقوه آنها را شکوفا کنیم."

آقای سندرز که خود را سوسیالیست می نامد، توانست در چهار ایالت پیروز شود.

وی به طرفدارانش گفت که تا پایان کارزار انتخاباتی به مبارزه اش ادامه خواهد داد.

سندرز گفت: "ده ماه پیش، ما در حاشیه بودیم. در نظرسنجی ها محبوبیت ما حدود سه درصد بود. در این ده ماه خیلی پیشرفت کردیم."

او گفت: "ما مبارزه و پیام خود را برای ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی، و بهبود وضعیت محیط زیست و زندگی در آرامش را به همه این ایالت ها خواهیم برد."

انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در بقیه ایالت های آمریکا طی سه ماه آینده برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG