لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

رقابت انتخاباتی در حزب جمهوریخواه داغ شد؛ حملات تند رامنی علیه ترامپ


میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 آمریکا (چپ) و دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات 2016
میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 آمریکا (چپ) و دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات 2016

با فاصله گرفتن بیشتر دونالد ترامپ داوطلب جمهوریخواه نامزدی انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا از دیگر هم حزبی های خود، تنور رقابت های انتخاباتی در داخل حزب جمهوریخواه نیز داغ تر شده است.

میت رامنی نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات سال ۲۰۱۲، روز پنجشنبه هشدار داد، اگر ترامپ به عنوان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات نوامبر امسال برگزیده شود، چشم‌انداز آینده‌ای امن برای آمریکا بسیار کم خواهد شد.

رقیب باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش آمریکا، در مراسمی در ایالت یوتا هشدار داد که هر کدام از داوطلبان جمهوریخواه باقیمانده برای نامزدی انتخابات پیش رو، از این سرمایه‌دار میلیاردر بهتر خواهند بود.

دونالد ترامپ هم در نظرسنجی‌ها و هم در انتخابات مقدماتی که تاکنون برگزار شده، بویژه انتخابات اخیر "سه شنبه بزرگ"، از دیگر رقبای خود جلوتر است؛ موضوعی که برخی در بدنه حزب جمهوریخواه را، که چندان اقبالی به او ندارد، به تکاپو انداخته است.

آقای رامنی در سخنان امروز خود در دانشگاه یوتا گفت "تنها پیشنهادات و راهکارهای جدی که در زمینه طیف وسیعی از چالش‌های پیش روی ما ارائه شده، از سوی تد کروز، مارکو روبیو و جان کسیک بوده است ... و یکی از اینها باید نامزد (نهایی) ما باشد."

وی در ادامه با اشاره به شکاف‌های کنونی جمهوریخواهان در مسیر رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آینده، از هم حزبی های خود خواست که دونالد ترامپ داوطلب پیشرو حال حاضر حزب جمهوریخواه را به خاطر "صلاح کشور و حزب" کنار بزنند.

میت رامنی با بیان این که "سرشت (ترامپ) با روحیه پایدار و اندیشمند یک رهبر همخوانی ندارد و نباید تصورات او با قدرت واقعی پیوند بخورد،" نامزد پیشرو جمهوریخواهان را "بی اصالت، متقلب و زن ستیز" خواند و گفت "وعده‌های او به اندازه مدارک دانشگاه ترامپ، بی‌ارزش است."

دونالد ترامپ ساعاتی بعد در واکنش به حملات فرماندار پیشین ماساچوست گفت، او چهار سال پیش برای جلب حمایت من "به التماس افتاده بود" و حالا نمی دانم چه بر سر او آمده که اینگونه صحبت می‌کند.

وی که در شهر پورتلند ایالت "مین" (Maine) در میان هوادارن خود سخن می گفت، میت رامنی را یک "کاندیدای ناکام" خواند و گفت دلیل حمایت چهار سال پیش او از رامنی فقط به این دلیل بود که نمی خواست اوباما پیروز شود.

آقای ترامپ در ادامه گفت "حالا می‌بینید که او چقدر وفادار است. او برای کسب حمایت من التماس می‌کرد. می‌توانستم به او بگویم میت زانو بزن؛ و او هم به پایم می‌افتاد."

این در حالی است که جان مک‌کین عضو ارشد جمهوریخواه کنگره نیز اندکی پس از حملات رامنی علیه ترامپ، نگرانی‌های مشابهی را ابراز کرد و گفت، هفتاد نفر از مدیران ارشد دفاعی و سیاست خارجی کشور نیز از "اظهارنظرهای خطرناک" ترامپ در موضوعات مختلف امنیت ملی ابراز نگرانی کرده‌اند.

سناتور مک‌کین که در انتخابات سال ۲۰۰۸ رقیب باراک اوباما بود، در بیانیه‌ای گفت "با توجه به تهدیدهای روسیه، ایران، کره شمالی و تحرکات تروریستی در خاور میانه، رأی دهندگان جمهوریخواه باید به نگرانی‌های این کارشناسان امنیت ملی در مورد اظهارات دونالد ترامپ، به دقت توجه کنند.

گروهی ۶۰ نفره از کارشناسان کهنه کار جمهوریخواه سیاست خارجی آمریکا پیشتر در نامه‌ای خطاب به آقای ترامپ، گفته‌اند که رویه او باعث کاهش امنیت آمریکا و تنزل جایگاه این کشور در عرصه بین‌المللی خواهد شد. این موضع‌گیری نشان می دهد راه این سرمایه‌دار میلیاردر به سوی کاخ سفید، چندان هموار نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG