لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

انتقاد کارشناسان جمهوریخواه از مواضع سیاست خارجی ترامپ؛ دردسر تازه برای کلینتون


هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی دموکرات ها و جمهوریخواهان پیشتاز هستند.
هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در انتخابات درون حزبی دموکرات ها و جمهوریخواهان پیشتاز هستند.

گروهی ۶۰ نفره از کارشناسان کهنه کار سیاست خارجی آمریکا نامه‌ای خطاب به دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، منتشر کرده و گفته‌اند که رویه او باعث کاهش امنیت آمریکا و تنزل جایگاه این کشور در عرصه بین‌المللی خواهد شد.

مواضع ضد اسلامی، دفاع از شکنجه، ترویج جنگ تجاری، و طرح ساخت دیوار در مرز مکزیک برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی، از جمله مواردی است که مورد اشاره قرار گرفته است.

در جمع این متخصصان باسابقه حوزه سیاست خارجی، افرادی چون مایکل چرتوف، وزیر سابق امنیت داخلی آمریکا؛ رابرت زولیک، رئیس پیشین بانک جهانی و معاون وزیر خارجه آمریکا حضور دارند.

موضع‌گیری این کارشناسان و برخی اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه نشان می‌دهد که راه این سرمایه‌دار بزرگ چندان برای پیروزی هموار نخواهد بود.

در همین حال، چهار داوطلب نامزدی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، روز پنج‌شنبه مناظره‌ای در میشیگان خواهند داشت. بن کارسون، جراح بازنشسته روز چهارشنبه از رقابت کنار کشید.

دستیار سابق کلینتون به سوالات اف بی آی پاسخ می دهد

در همین حال، وزارت دادگستری آمریکا به کسی که در سال ۲۰۰۹ برای هیلاری کلینتون ایمیل خصوصی دایر کرده بود مصونیت کیفری داد تا وی بتواند درباره موضوع ایمیل خصوصی خانم کلینتون در زمان تصدی وزارت خارجه، به پرسش های پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) پاسخ بدهد.

واشنگتن پست از قول یک مقام بلند پایه دولتی می نویسد دادستانی به برایان پالیانو، کارمند وزارت خارجه آمریکا مصونیت از پیگرد قضائی داده است.

پالیانو پیش از آنکه به استخدام وزارت خارجه آمریکا در آید در سال ۲۰۰۹ در منزل خانم کلینتون در شهر نیویورک برای او پایگاه داده ها برای ایمیل خصوصی اش راه انداز ی کرد.

واشنگتن پست می افزاید با تحول جدید، احتمال اشتباه کاری و جرم بودن استفاده از ایمیل خصوصی برای امور اداری خانم کلینتون در دوران وزارت خارجه افزایش می یابد چون اف بی آی می خواهد بداند آیا اقدام خانم کلینون موجب افشای اطلاعات طبقه بندی وزارت امور خارجه شده است یا نه.

انتخابات درون حزبی ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه در چندین ایالت آمریکا برگزار شد. در این انتخابات که به "سه شنبه بزرگ" موسوم است، دونالد ترامپ در حزب جمهوریخواه بیشترین پیروزی را از آن خود کرد.

انتخابات مقدماتی در بیش از ۱۰ ایالت دیگر در روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند)، دوازده روز برگزار خواهد شد، فرصتی که جایگاه داوطلبان در مبارزات انتخاباتی را مشخص تر خواهد کرد و یا شاید به آقای ترامپ و خانم کلینتون فرصت دهد که جایگاه خود را که پیشتاز رقبای حزبی خود هستند، حفظ کنند.

بعد از آقای ترامپ، تد کروز و مارکو روبیو قرار گرفته‌اند و هر یک با موضعگیری در برابر مواضع سرمایه‌دار جنجالی پیشتاز رقابت‌ها، جمهوری‌خواهان را به دفاع از خود در برابر پیشروی دونالد ترامپ فرا خوانده‌اند.

در همین حال به گزارش رویترز، برادران کوک، قویترین گروه اهداکنندگان کمک های مالی در بین محافظه کاران در آمریکا، گفتند که از ۴۰۰ میلیون دلاری که برای ایام انتخابات و اهدا به کاندیداها کنار گذشته اند، برای مسدود کردن مسیر ترامپ در انتخابات استفاده نخواهند کرد.

در بین دمکرات ها، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین از رقیب خود سناتور برنی سندرز، پیشی دارد. او در انتخابات مقدماتی در سه شنبه بزرگ در هفت ایالت از آقای سندرز برد.

XS
SM
MD
LG