لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۳

یک اظهارنظر ترامپ "ترویج خشونت" علیه کلینتون تعبیر شده است


ترامپ در حاشیه یکی از نشست های خبری اش.
ترامپ در حاشیه یکی از نشست های خبری اش.

یک اظهارنظر دیگر، دونالد ترامپ موجب اعتراض به او در فضای مجازی شده و "ترویج خشونت" علیه کلینتون تعبیر شده است.

نامزد جمهوریخواهان سه شنبه در شهر ویلمینگتون کارولینای شمالی در جمع هوادارانش نسبت به ریاست جمهوری کلینتون هشدار داد. او گفت هیلاری کلینتون رئیس جمهور شود فردی را برای صندلی خالی مانده دیوانعالی آمریکا بر می گزیند که این می تواند موجب تغییر قوانینی چون مالکیت اسلحه شود.

ترامپ گفت:‌هیلاری می خواهد متمم دوم را لغو کند. اگر او بتواند قضات را انتخاب کند، شما مردم کاری نمی توانید بکنید. اما نمی دانم.. شاید طرفداران متمم دوم راهی داشته باشند.

متمم دوم قانون اساسی آمریکا از حق مردم برای داشتن و حمل اسلحه محافظت می‌کند.

آنچه ترامپ گفته اشاره به یک صندلی خالی دیوانعالی آمریکاست. هرچند دیوانعالی به عنوان عالیترین جایگاه قضایی در آمریکا بی طرف است اما نیمی از هشت قاضی آن منصوب جمهوریخواه و نیمی منصوب دموکرات ها هستند. اگر عضو نهم منصوب دموکرات ها باشد، احتمالا گرایش بیشتری به قوانین این حزب داشته باشند. این مساله موجب نگرانی جمهوریخواهان است.

چهارماه پیش باراک اوباما نامزدی برای تصدی صندلی خالی مانده دیوانعالی معرفی کرد اما جمهوریخواهان کنگره تاکنون مانع حضور او شده اند. آنها می گویند رئیس جمهوری بعدی باید قاضی بعدی دیوانعالی را منصوب کند.

تشویق خشونت

این اظهارنظر آقای ترامپ با اعتراض هایی مواجه شده است. دعوت او از حامیان حق مالکیت اسلحه باعث اعتراض یار انتخاباتی کلینتون شده است. تیم کین گفته اظهارات ترامپ باور نکردنی است و نشان می دهد او درکی از نقش کسی که قرار است رهبر آمریکا بشود، ندارد.

کریس مورفی سناتور دموکرات ایالت کانتیکت در واکنش به اظهارات ترامپ گف این حرف ممکن است باعث تحریک آدم های بی ثباتی شود که از کلینتون متنفرند.

کمپین ترامپ به این مخالفت ها واکنش نشان داد و گفت هدف او آوردن طرفداران حق مالکیت اسلحه به پای صندوق بوده است.

در تاریخ آمریکا مواردی از ترور نامزدهای انتخابات وجود دارد از جمله رابرت کندی وقتی به نامزدی حزب نزدیک شد، توسط یک مهاجم ترور و کشته شد.

XS
SM
MD
LG