لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۵

آسمانخراش ترامپ، مکانی برای جدل های انتخاباتی رأی دهندگان


آسمانخراش ترامپ در نیویورک
آسمانخراش ترامپ در نیویورک

نیویورکی ها که به لیبرال بودن شهرت دارند، بارها شهردار جمهوریخواه انتخاب کرده اند، و حتی کاندیداهای جمهوریخواه را با رای خود به هر دو مجلس سنا و نمایندگان در کنگره آمریکا فرستاده اند.

بعکس، آنها در انتخابات ریاست جمهوری ، کمتر تمایلی از خود به رای دادن به یک جمهوریخواه نشان داده اند و آخرین باری که چنین تغییر جهتی دادند نود و دو سال پیش بود که به پیروزی کلوین کولیج به عنوان سی امین رئیس جمهوری آمریکا کمک کردند.

نیویورک اکنون برای رای دهندگان محافظه کاری که دانلد ترامپ را کاندیدای حزب جمهوریخواه برای رقابت با هیلاری کلینتون دمکرات ساختند، از نظر سیاسی به جایگاهی برای جر و بحث مبدل شده است. تنها جائی که حامیان این بازرگان میلیاردر در نیویورک می توانند با خیال راحت هم فکرانشان را پیدا کنند، در قلب نیویورک، در محله منهتن است که تشکیلات بازرگانی بین المللی آقای ترامپ را در کنار آسمانخراش های دیگر، و خیابان پنجم محل سالن های مد و زیبائی در خود جای داده است.

برج ترامپ، آسمانخراشی است که درهای سالن ورودی عظیم آن از هشت صبح تا ده شب به روی مردم باز است. لوح طلائی معرف این آسمانخزاش ، نام ترامپ را دارد ، و بسیاری از گردشگران شب و روز در مقابل آن از خود عکس می گیرند.

داخل آسمانخراش، از کف سالن گرفته تا سقف ، در و دیوار پوشیده از سنگ مرمر و آینه است .

دانلد ترامپ سالهاست که چهره ای خبر ساز بوده است.

نخست برای سرمایه گذاری های کلان و گاه پر خطر در مستغلات ، و بعد یک شو تلویزیونی با مشارکت چهره ها و عواملی که هنرپیشه نبودند، و رقابت در کسب و کار تم اصلی آن بود. این شو که همه هفته با یک جمله ی معروف "شما اخراجید" ترامپ به پایان می رسید در همین برج تولید می شد.

آسمانخراش ترامپ این روزها صحنه جر و بحث های مرتبط با انتخابات است.

رستوران آن پر از مشتری هائی است با عقاید متفاوت ، که بحث و گفتگو، و گاه جر و بحث را هم وارد منوی مورد علاقه خود می کنند. تابلوئی با جمله آمریکا را دو باره بزرگ کنیم یکی از تابلوهای رستوران است.

زن گردشگری که از تگزاس آمده است با نگاهی تحسین آمیز به آسمانخراش و با لحنی قاطع بر تصمیم خود در حمایت از ترامپ تاکید می گذارد و در پاسخ به این پرسش که اگر هیلاری کلینتون برنده شود چه واکنشی نشان خواهد داد فقط می گوید این یک فاجعه خواهد بود. این زن تگزاسی، به شدت با مهاجرت های غیر قانونی مخالف است و پیروزی خانم کلینتون را به منزله ادامه سیاست هائی می داند که پرزیدنت اوباما در مورد مهاجرت اعمال می کند.

واکنش یک زن نیویورکی بکلی متفاوت است. او می گوید نظیر بسیاری از زن های لیبرالی که دوست او هستند به هیلاری کلینتون رای می دهند چون یک زن است. او می گوید نمی توان به ترامپ اعتماد کرد. حال آنکه کلینتون قابل اعتماد است.

زن تگزاسی عملکرد کارنامه خانم کلینتون را در مقام وزیر امور خارجه مردود می شناسد و بخصوص به پیامدهای مرگبار واقعه بنغازی اتاکید می کند حال آنکه زن نیویورکی معتقد است مخالفان خانم کلینتون فقط قصد تخطئه کردن او را دارند.

مردی که در اغلب تظاهرات ضد خانم کلینتون حضور دارد او را یک مجرم جنگی می شناسد اما می گوید در مقابل ترامپ جایگزینی بهتر است.

یکی از حامیان برنی سندرز، با پستری که تصویر نقش بسته آقای ترامپ روی یک ابر اتمی را نشان می دهد می گوید به خانم کلینتون رای می دهد.

به اعتقاد او مهم ترین وجه تفاوت آقای ترامپ و خانم کلینتون در تصمیم گیری آنها برای معرفی قضات دیوان عالی آمریکا ظهور خواهد کرد. به تغبیر او خانم کلینتون چپ است و آقای ترامپ دست راستی.

XS
SM
MD
LG