لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

آمریکا علیه ۱۶ شخص و نهاد روسیه بابت دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ اعلام جرم کرد


رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا - آرشیو
رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آبان ۱۳۹۵ در آمریکا - آرشیو

بازپرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا روز جمعه از دست داشتن ۱۶ شخص و نهاد روسیه در انتخابات و روند سیاسی داخلی ایالات متحده خبر داد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، دفتر رابرت مولر که از سال گذشته مسئول تحقیقات بوده، در بیانیه‌ای گفت هیات عالی منصفه ایالات متحده همچنین علیه ۱۳ شخص و ۳ نهاد اعلام جرم کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همه آنها به «توطئه برای فریب ایالات متحده» متهم شده‌اند؛ علیه ۳ نفر به اتهام تقلب در امور بانکی و علیه ۵ نفر بابت سرقت هویت اشخاص اعلام جرم شده است.

در بیانیه دفتر مولر همچنین گفته شده است آژانس جستجوی اینترنتی روسیه نیز در میان متهمانی است که ایالات متحده علیه آن بابت دخالت در روند انتخابات آبان ۱۳۹۵ اعلام جرم کرده است.

راد روزنستاین معاون دادستان کل آمریکا در نشستی خبری به تشریح جزئیات دادخواست ۳۷ صفحه ای پرداخت و گفت در آن اتهام تاثیر داشتن دخالت روسیه در نتیجه انتخابات مطرح نشده است.

در این دادخواست، توطئه برای اخلال در انتخابات آمریکا، از طریق انتشار اخبار تفرقه‌افکنانه توسط کسانی با هویت‌ جعلی در اینترنت، یا حتی سفر به ایالات متحده برای جمع آوری اطلاعات، تشریح شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه بلافاصله این اتهام را رد کرد و در پیامی در فیسبوک به طعنه گفت، «۱۳ نفر در انتخابات آمریکا مداخله کردند؟! ۱۳ نفر در برابر سرویس‌های اطلاعاتی با بودجه‌ میلیاردی؟!»

پرزیدنت ترامپ نیز در توئیتر نوشت، «روسیه کمپین خود علیه آمریکا را از ۲۰۱۴ آغاز کرد، مدتها قبل از آن که من اعلام کنم نامزد انتخاب خواهم شد. نتیجه انتخابات تحت تاثیر (دخالت روسیه) قرار نگرفت.»


کاخ سفید هنوز بطور رسمی در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

پیش از این علیه چهار نفر در آمریکا، از جمله مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و همچنین پل منافورت رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، در همین ارتباط دادخواست صادر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG