لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

استقبال ترامپ از گفتگو با بازپرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات


پرزیدنت دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت که او مایل به صحبت با بازپرس ویژه تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا، تحت سوگند است و از چنین فرصتی استقبال می کند اما در اینباره به توصیه های وکیل هایش گوش خواهد کرد.

به گزارش رسانه های آمریکا، پرزیدنت ترامپ در حضور خبرنگاران روز چهارشنبه عصر چهار بهمن در کاخ سفید به خبرنگاران گفت هنوز تاریخی برای این ملاقات معین نشده و او استقبال می کند.

گفتگوی احتمالی پرزیدنت ترامپ و «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا در ادامه گفتگوهای آقای مولر قبل از نهایی شدن این تحقیقات است.

رابرت مولر از یکسال پیش برای تحقیق درباره روسیه و هرگونه ارتباط احتمالی با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ منصوب شد. پرزیدنت دونالد ترامپ تاکنون هرگونه ارتباط را رد کرده است.

در خلال این تحقیقات، مایکل فلین مشاور امنیت ملی معزول آقای ترامپ و پل منافورت رئیس سابق کارزار انتخاباتی ترامپ با اتهاماتی مواجه شده اند. همچنین فرزند و داماد آقای ترامپ درباره ملاقات با چند نفر از روسیه مورد سوال بوده اند.

کنگره آمریکا در دو گروه جداگانه تخلفات احتمالی را مورد بررسی قرارداده است.

«رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده تحقیقات مربوط به دخالت روسیه هفته گذشته با «مایکل پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده و «جف سشنز» وزیر دادگستری و دادستان کل کشور گفت‌وگو کرد.

سشنز بلندپایه‌ترین مقام دولت ترامپ و نخستین عضو کابینه است که مورد گفتگوی مولر قرار گرفته است.

این گفت‌وگو به عنوان بخشی از تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا و این که آیا دولت پرزیدنت دونالد ترامپ روند تحقیقات فدرال در این زمینه را مختل کرده یا خیر انجام شده است.

وی می‌تواند مهم‌ترین شاهد بالقوه در ارتباط با اخراج جیمز کومی در تاریخ ۹ مه ۲۰۱۷ از ریاست پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) باشد. کاخ سفید گفته بود اخراج او به توصیه مستقیم وزارت دادگستری انجام شد.

جیمز کومی رئیس وقت اداره تحقیقات فدرال آمریکا مدتی بعد از روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ برکنار شد. دموکرات ها مدعی بودند آقای ترامپ با این برکناری در مسیر تحقیقات نقش روسیه در انتخابات اختلاف ایجاد کرده، اتهامی که توسط آقای ترامپ و همراهان او در دولت رد شد.

جف سشنز در ماه مارس گذشته و پس از آن که اذعان کرد در دوران مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ دو بار با سفیر روسیه در آمریکا برخورد داشته که اعلام نشده است، خود را از پرونده تحقیقات روسیه کنار کشید.

یک هفته پس از اخراج جیمز کومی، راد روزنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده رابرت مولر که از مدیران پیشین اف‌بی‌آی بود را به عنوان سرپرست و بازپرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه منصوب کرد.

رابرت مولر دو هفته پیش نیز استیو بنن، رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و استراتژیست ارشد سابق او پس از ورود به کاخ سفید را برای گفت‌وگو در ارتباط با همین پرونده احضار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG