لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

وزارت دادگستری گفت‌وگوی بازپرس مولر با «جف سشنز» در ارتباط با روسیه را تایید کرد


جف سشنز وزیر دادگستری و دادستان کل ایالات متحده - آرشیو
جف سشنز وزیر دادگستری و دادستان کل ایالات متحده - آرشیو

وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه شنبه تایید کرد «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده تحقیقات مربوط به دخالت روسیه هفته گذشته با «جف سشنز» وزیر دادگستری و دادستان کل کشور در همین زمینه گفت‌وگو کرد.

خبر انجام این مصاحبه ابتدا توسط روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد که از قول یکی از سخنگویان وزارت دادگستری آمریکا نوشت آقای سشنز به مدت چند ساعت به پرسش‌های رابرت مولر در مورد پرونده پاسخ داده است.

این گفت‌وگو به عنوان بخشی از تحقیقات مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا و این که آیا دولت پرزیدنت دونالد ترامپ روند تحقیقات فدرال در این زمینه را مختل کرده یا خیر انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نظر می‌رسد سشنز بلندپایه‌ترین مقام دولت ترامپ و نخستین عضو کابینه باشد که توسط بازپرس ویژه مصاحبه می‌شود. کاخ سفید و وکیل سشنز هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

وی می‌تواند مهم‌ترین شاهد بالقوه در ارتباط با اخراج جیمز کومی در تاریخ ۹ مه ۲۰۱۷ از ریاست پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) باشد. کاخ سفید گفته بود اخراج او به توصیه مستقیم وزارت دادگستری انجام شد.

جف سشنز در ماه مارس گذشته و پس از آن که اذعان کرد در دوران مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ دو بار با سفیر روسیه در آمریکا برخورد داشته که اعلام نشده است، خود را از پرونده تحقیقات روسیه کنار کشید.

یک هفته پس از اخراج جیمز کومی، راد روزنستاین معاون دادستان کل ایالات متحده رابرت مولر که از مدیران پیشین اف‌بی‌آی بود را به عنوان سرپرست و بازپرس ویژه تحقیقات مربوط به دخالت روسیه منصوب کرد.

رابرت مولر هفته گذشته نیز استیو بنن، رئیس پیشین ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و استراتژیست ارشد سابق او پس از ورود به کاخ سفید را برای گفت‌وگو در ارتباط با همین پرونده احضار کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG