لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

دفاع ترامپ از فرمان ممنوعیت سفر: دادگاه‌ها ظاهرا خیلی سیاسی هستند


دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه بار دیگر از فرمان اجرایی اخیر خود برای منع موقت ورود شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به داخل آمریکا دفاع کرد.

به گزارش فاکس نیوز، وی در مراسمی در پایتخت با بیان این که شاهد «چیزهای خفت‌باری» در تلویزیون درباره سیاست است، گفت فرمان من «به زیبایی نوشته شده است.»

آقای ترامپ که در جمع گروهی از پرسنل انتظامی صحبت می‌کرد افزود، «هیچوقت نمی‌خواهم دادگاهی را به پیش‌داوری متهم کنم ... اما به نظر می‌رسد دادگاه‌ها خیلی سیاسی هستند.»

رئیس جمهوری جدید آمریکا هشتم بهمن ماه دستوری را با هدف مقابله با تروریسم صادر کرد که ورود شهروندان هفت کشور، از جمله ایران، را به آمریکا به مدت ۹۰ روز متوقف می‌کند.

بر مبنای این فرمان، برنامه پذیرش پناهجویان سوری که در دولت پیشین تنظیم شده بود نیز به مدت چهار ماه تعلیق می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با قرائت بخشی از یک قانون فدرال، گفت که حتی یک «دانش آموز بد دبیرستانی» هم می‌فهمد رئیس جمهوری اختیار آن را دارد که سفر اتباع برخی کشورها را به آمریکا محدود کند.

اجرای فوری فرمان ریاست جمهوری آقای ترامپ انتقادهایی در داخل و خارج از آمریکا را در پی داشت و به دنبال طرح شکایت‌هایی، برخی قضات حکم به تعلیق موقت بخش‌هایی از آن دادند.

در نهایت قاضی دادگاه فدرال ایالت واشنگتن حکم به تعلیق کامل فرمان در سراسر کشور داد. حکمی که با انتقاد شدید دونالد ترامپ روبرو شد و دادگاه تجدید از سه شنبه بررسی آن را آغاز کرد.

در جلسه شب گذشته که یک ساعت و نیم طول کشید، وکلای دولت و دو ایالت واشنگتن و مینه سوتا هر کدام ۳۰ دقیقه وقت داشتند استدلال خود را در مورد لزوم اجرا یا عدم اجرای فرمان بیان کنند.

قضات دادگاه تجدید نظر گفته‌اند نظر خود را در هفته جاری اعلام خواهند کرد. حکم هر چه باشد، پرونده برای بررسی مجدد و صدور رأی نهایی به دیوان عالی کشور ارسال خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG