لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

تک‌تیرانداز دالاس قصد حمله گسترده تری داشت


دیوید براون رییس پلیس شهر دالاس
دیوید براون رییس پلیس شهر دالاس

رییس پلیس شهر دالاس در ایالت تگزاس که در آن پنج پلیس کشته شد،‌ گفته شواهد نشان می دهد تک‌تیرانداز عامل این کشتار قصد داشت حمله ای گسترده تر انجام بدهد.

دیوید براون به شبکه سی‌ان‌ان گفت او قانع شده که میکا جانسون چون از کشته شدن افراد سیاهپوست توسط پلیس عصبانی بود، قصد داشت افسران سفیدپوست بیشتری را به قتل برساند.

آقای براون در این گفت و گو جزئیات بیشتری از مذاکره پلیس با تک‌تیرانداز فاش کرد و گفت میکا جانسون که محاصره شده بود، در خلال دو ساعت مذاکره با پلیس قبل از اینکه کشته شود، خواند، خندید و همچنین پرسید چند پلیس کشته است.

رئیس پلیس دالاس افزود شواهد نشان می دهد میکا جانسون، ۲۵ ساله که یک آمریکایی آفریقایی تبار است در زمان خدمت در ارتش با مواد انفجاری و نحوه منفجر کردن بمب آشنایی پیدا کرده بود. در بازدید پلیس از خانه او نیز جزوه هایی از انفجار و بمب پیدا شده بود.

در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر ماه٬ میکا جانسون اقدام به تیراندازی به نیروهای پلیس از بالای ساختمان کرد.

در جریان این حمله ۵ نیروی پلیس کشته و ۷ پلیس دیگر مجروح شدند. ۲ شهروند عادی نیز زخمی شدند.

میکا جانسون توسط نیروهای پلیس شناسایی شد و چون حاضر به تسلیم خود نبود٬ توسط ربات حامل بمب کشته شد. وی پیش از کشته شدن گفته بود که هدف اش کشتن پلیس های سفیدپوست بوده است.

روز یکشنبه، رئیس پلیس دالاس گفت پلیس هنوز سرگرم بررسی است تا پی ببرد منظور میکا جانسون از نوشتن دو حرف آر و بی با خون خود قبل از کشته شدن چیست.

او نه پلیس بود و نه سفید، اما گلوله خورد

قرار است باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به همراه جرج دبلیو بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا که مقیم تگزاس است در مراسم یادبود کشته شدگان در دالاس حضور یابند و سخنرانی کنند.

همزمان رسانه ها همچنان سعی دارند روایت شاهدان عینی تیراندازی پنجشنبه شب دالاس را نقل کنند.

لس آنجلس تایمز در گزارشی به سراغ یک زن سیاهپوست که در تیراندازی دالاس تیر خورد رفت و نوشت "او پلیس یا سفید نبود اما تیر خورد."

"شاتامیا تیلور" یکی از دهها نفری بود که در قالب جنبش "جان سیاهان ارزش دارد" به همراه فرزندانش در مرکز دالاس در تجمع حاضر شده بود. این زن ۳۸ ساله توضیح داده است که وقتی تیراندازی آغاز شد او سعی کرد بچه هایش را پناه بدهد اما از آنها جا ماند.

یک پلیس خودش را روی او انداخت و از او محافظت کرد اما درست در مقابل آنها یک پلیس کشته شد. خانم تیلور نیز از ناحیه پای راست مورد هدف گلوله قرار گرفت. وی روز یکشنبه در حالیکه گریه می کرد در بیمارستان از اینکه خودش و فرزندانش زنده ماندند ابراز خوشحالی کرد اما گفت یک پدر، یک همسر و سه پلیس دیگر کشته شدند و او متاثر است.

XS
SM
MD
LG