لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

ترامپ و کلینتون درباره تیراندازی دالاس: خشونت و نژادپرستی بیشتر شده است


دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون در جریان مبارزات انتخاباتی حادثه تیراندازی خونین در دالاس واکنش نشان داده و خواستار نزدیکی پلیس و مردم شدند.

تیراندازی روزشنبه ۱۸ تیر به ماموران پلیس در جریان یک راهپیمایی آرام در شهر دالاس ایالت تگزاس موجب کشته شدن پنج پلیس و زخمی شدن هفت تن از آنان شد.

دونالد ترامپ نامزد احتمالی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از لغو سخنرانی‌هایش در ایالت فلوریدا که درباره مشکلات لاتین تبارها برنامه‌ریزی شده بود، با انتشار ویدئویی در فیسبوک گفت: "تیراندازی به ۱۲ مامور پلیس در شهر دالاس روح کشورمان را به درد آورده است. آنها تنها پلیس نیستند؛ آنها مادر، پدر، همسر، دختر و پسرهای ما هستند. حمله وحشیانه به نیروهای پلیس، حمله به کشور و خانواده ماست. ما باید با نیروهای پلیس متحد و همراه باشیم و به خاطر داشته باشیم که پلیس نیروی بین تمدن و بی نظمی است."

آقای ترامپ اضافه کرد: "مشکلات نژادپرستی نه تنها بهتر نشده بلکه افزایش یافته و تیترهای هر روزه مطبوعات گواه این مساله است. الان زمان دعا، محبت، اتحاد و رهبریست." او از ناامنی در آمریکا انتقاد کرد و وعده داد که امنیت را به کشور باز خواهند گرداند.

هیلاری کلینتون نامزد محرز دمکرات ها در انتخابات نیز که در کلیسایی در شهر فیلادلفیا سخنرانی می‌کرد، بر تلاش برای مقابله با خشونت، تنفر و قتل‌های بی‌منطق تاکید کرد .

او گفت: "ما قلبا میدانیم که کشورمان دچار مشکل شده است. شاهد خشونت، تنفر و قتل‌های بی‌منطقی هستیم که هیچ توجیهی ندارد. شواهد نشان می‌دهد که آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار بیش از هر گروه دیگری قربانی خشونت پلیس می‌شوند. همچنین واضح است که اعتماد بسیار کمی بین گروههای مختلف مردم و نیروهایی پلیسی است که وظیفه حمایت از آنها را بر عهده دارند."

نامزد محرز حزب دمکرات به تلاش‌های برای محدودیت خرید و مالکیت اسلحه نیز اشاره کرد و گفت: "اوضاع در واشنگتن به حدی آشفته است که حتی برای تغییراتی جزئی در قانون و مقررات مالکیت و حمل اسلحه، شاهد تحصن در صحن بودیم. پایان دادن به نژادپرستی و بازگرداندن اعتماد به اقشار جامعه و نیروهای پلیس نیازمند همکاری همه اعضای جامعه است."

مظنون کشتار دالاس پیش از کشته شدن، در جریان تماس با پلیس گفته بود قصدش اعتراض به کشته شدن سیاهپوستان به دست نیروهای پلیس است.

XS
SM
MD
LG