لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

هزاران آمریکایی در اعتراض به خشونت پلیس علیه سیاه پوستان تظاهرات کردند


یکی از معترضان تکزاسی به عملکرد پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان. روی پلارکارد نوشته شده: قتلهای خودسرانه توسط پلیس را متوقف کنید
یکی از معترضان تکزاسی به عملکرد پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان. روی پلارکارد نوشته شده: قتلهای خودسرانه توسط پلیس را متوقف کنید

مرگ دو شهروند سیاهپوست توسط پلیس های سفید پوست در دو ایالت لوئیزیانا و مینه سوتا به موج جدیدی از اعتراضات تبدیل شده که خواستار توجه جدی و کاهش خشونت غیر قابل قبول پلیس نسبت به سیاهپوستان است. جنبش اعتراضی "جان سیاهان اهمیت دارد" و جامعه سیاه پوستان آمریکا از مردم خواسته اند در تعطیلات آخر هفته نیز اعتراض را ادامه دهند.

در واشنگتن پایتخت آمریکا تظاهر کنندگان با پلاکاردهایی که مضمون آن صلح و عدالت برای سیاه پوستان بود از جلوی وزارت دادگستری آمریکا به سوی کاخ سفید راه پیمایی کردند.

بلاگ زنده: آخرین تحولات از تیراندازی دالاس

شرکت کنندگان در تظاهرات می گویند "جان سیاهان اهمیت دارد" یک جنبش خودجوش مردمی است و آنها خواهان برقراری عدالت اند و از مرگ پلیس های سفید پوست در دالاس نیز به اندازه مرگ قربانیان سیاه پوست تیراندازی پلیس ناراحت هستند.

در دالاس تگزاس هم که روز پنجشنبه صحنه قتل پنج افسر سفید پوست پلیس بود، روز جمعه مراسم بزرگداشت آنها و اعتراض به وضعیت نابرابر سیاه پوستان در کنار هم ادامه داشت.

درباتن روژ لوئیزیانا، روز جمعه تظاهرات مسالمت آمیز سومین روز خود را گذراند. در نیو اورلئان مرکز ایالت نیز معترضان خیابان ها را پر کرده و راه ها را بستند.

تظاهرات فینیکس در ایالت آریزونا به خشونت کشیده شد و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و اسپری فلفل استفاده کرد. معترضان فینیکس خواستار محاکمه فوری افسر مرتکب قتل هستند.

در نیویورک تظاهرات سراسری روز جمعه در پی خشونت های منجر به کشته شدن پنج پلیس در دالاس لغو شد. اما حدود ۳۰۰ نفر در در مرکز منهتن حضور یافته و به سوی ترمینال مرکزی شهر راهپیمایی کردند.

در آتلانتا مرکز ایالت جورجیا هم تظاهر کنندگان راه های اصلی شهر را بسته و به وضعیت نابرابری نژادی سیاه پوستان اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG