لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

چه وقت کشتن متوقف خواهد شد؟


روی کاغذ نوشته است "ما کنار تو می ایستیم، دالاس". واکنش این مرد به کشتار پلیس های این شهر.
روی کاغذ نوشته است "ما کنار تو می ایستیم، دالاس". واکنش این مرد به کشتار پلیس های این شهر.
خلاصه ای از سرمقاله هیات تحریریه روزنامه نیویورک تایمز

هیات تحریریه نیویورک تایمز در یادداشتی به رویدادهای خونین سه روز گذشته پرداخته است که طی آن آلتون استرلینگ و فیلاندو کستیل، دو آمریکایی آفریقایی تبار، در لوییزیانا و مینه سوتا توسط پلیس به قتل رسیدند و در تظاهرات آرام اعتراضی به این دو قتل در دالاس تگزاس در تیراندازی به پلیس پنج افسر کشته و هفت تن دیگر مجروح شدند.

این که از وزارت دادگستری درخواست شده است که تحقیقات در باره قتل دو سیاهپوست آمریکایی در لوییزیانا و مینه سوتا را بر عهده بگیرد نشانگر بی اعتمادی مردم به مقامات محلی مجری قانون است.

سوء رفتار پلیس در قالب متوقف کردن تصادفی، یورش و حمله و نقض حقوق مدنی به بخشی از روند زندگی آمریکایی های آفریقایی تبار بدل شده است. اما کشته شدن مایکل براون، یک نوجوان غیر مسلح سیاهپوست، در درگیری با افسر پلیس سفیدپوست در فرگوسن میزوری در سال ۲۰۱۴ باعث شد که مشکل نمودی ملی پیدا کند.

یک سال و نیم پس از رویدادها در فرگوسن و به دنبال این که تحقیقات وزارت دادگستری نشان داد حقوق اساسی مردم به طور روزمره نقض می شود ، مقامات محلی پذیرفتند دست به اصلاحات در سیستم پلیس بزنند.

متاسفانه تیراندازی به شهروندان سیاهپوست پس از فرگوسن ادامه پیدا کرد و پلیس هم اغلب با کمک دادستان های محلی دور از دسترس ماند. تا پیش از صدور حکم قاضی، مقام های شیکاگو مانع انتشار ویدیوی دوربین داشبرد خودروی پلیس در جریان شلیک به لاکوان مک دانالد، نوجوان ۱۷ ساله، می شدند. لاکوان شانزده بار توسط پلیسی هدف شلیک گلوله قرار گرفته بود که بعد به قتل درجه یک متهم شد.

به گزارش "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا" کشتن فیلاندو کستیل در چهارشنبه در مینه سوتا ۱۲۳ امین قتل یک سیاه توسط پلیس در سال جاری است.

خوشبختانه، قدرت گرفتن شبکه های اجتماعی و وجود تلفن های هوشمند در دستان شاهدان عینی ویدئوهایی را از این وقایع در مقابل چشمان مردم قرار داده که جامعه سیاهان آن را سال ها تجربه کرده است.

کشتارهای اخیر یادآور این واقعیت تلخ است که اصلاحات بسیار بیشتری ضرورت دارد تا پلیس با مردمی که وظیفه حفاظت از آن ها را دارد برخوردی حرفه ای تر و محترمانه تر داشته باشد. سرمایه گذاری در آموزش، وضع استانداردهایی در محدودیت استفاده از زور، و پیگرد افسرانی که مردم بی گناه را می کشند برای آغاز ترمیم سیستمی که این خونریزی ها را تحمل کرده است ضرورت دارد.

فراتر از آن، با توجه به این که قتل ها در شهرها، حومه و مناطق دور افتاده صورت گرفته است، لازم است که نوعی از رهبری در هر پاسگاه پلیس در راس کار باشد که تغییر فرهنگ حاکم بر پلیس را مصرانه دنبال کند. نظارت دقیق شهروندی بر پلیس برای باز گرداندن دوباره اعتماد به جامعه فاکتوری اساسی است.

تصاویر هولناک این روزهای اخیر نشان می دهد که دو سال پس از آشوب در فرگوسن چقدر کارها هنوز ناتمام مانده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG