لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

بیم و امیدها پس از حادثه دالاس؛ اوباما: جامعه آمریکا چندپاره نشده است


آقای اوباما که برای شرکت در همایش ناتو به ورشو سفر کرده بود تصمیم گرفت زودتر از موعد به آمریکا برگردد.
آقای اوباما که برای شرکت در همایش ناتو به ورشو سفر کرده بود تصمیم گرفت زودتر از موعد به آمریکا برگردد.

باراک اوباما٬ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید که عمیقا باور دارد جامعه آمریکا چند پاره نشده است. هرچند به گفته جو بایدن٬ معاون رئیس جمهوری ایالات متحده٬ حادثه دالاس روح آمریکا را جریحه دار کرده است.

در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر ماه٬ یک آمریکایی آفریقایی تبار نیروهای پلیس را مورد حمله قرار داد. در جریان این حمله ۵ نیروی پلیس کشته و ۷ پلیس دیگر مجروح شدند. ۲ شهروند عادی نیز زخمی شدند.

فرد مهاجم میکا جانسون و ۲۵ ساله معرفی شده که سابقه خدمت در ارتش آمریکا را دارد. او توسط نیروهای پلیس شناسایی شد و چون حاضر به تسلیم خود نبود٬ توسط ربات حامل بمب کشته شد.

به گفته مقامات پلیس فرد تیرانداز تنها بوده و همدست دیگری نداشت.

این حادثه تاثیر زیادی بر افکار عمومی آمریکا داشت و در ابتدا موجی از نگرانی را پدید آورد. حتی برخی٬ از جنگ داخلی و چندپارگی اجتماعی صحبت کردند. موضوعی که باراک اوباما می‌گوید به هیچ عنوان آن را قبول ندارد.

حالا با گذشت تب و تاب اولیه٬ تصویر غالب تصویری از یک بنای یادبود است که با گل‌ها و دست‌نوشته‌های اهدایی شهروندان در کنار خودروی افسران پلیس جان باخته ساخته شده است.

مقامات و چهره‌ها تاکید می‌کنند که پاسخ خشونت٬ خشونت نیست و باید پیش رفت و به فکر ساختن آینده و رفع مشکلات بود.

از سوی دیگر اعتراضات نسبت به مرگ دو آمریکایی آفریقایی‌تبار که توسط نیروهای پلیس کشته شدند٬ ادامه دارد و

یکی از موضوعاتی که بسیار زیاد توسط کاربران آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده این نکته است که همدردی با پلیس و محکومیت حادثه دالاس منافاتی با پیگیری حقوق آمریکاییان آفریقایی‌تبار ندارد.

ضمن این که گویا احتمال برخی حملات دیگر هم منتفی نیست و روز شنبه برای ساعتی پلیس دالاس عملیات ویژه‌ای انجام داد اما در نهایت وضعیت به حالت عادی برگشت.

XS
SM
MD
LG