لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۸

توافق جمهوریخواهان و دموکرات‌ها برای تامین بودجه دولت؛ دولت آمریکا تعطیل نمی‌شود


دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا با اختصاص بودجه یک تریلیون دلاری موافقت کردن کردند تا دولت آمریکا تا آخر سپتامبر، آخر سال مالی باز بماند. بر اساس این توافق بودجه نظامی ۱۲.۵ میلیارد دلار و امنیت مرزها ۱.۵ میلیارد دلار افزایش بودجه داشته است.

به نوشته رویترز، دو حزب تا جمعه شب برای توافق فرصت داشتند که پیشتر این ضرب الاجل را به مدت یک هفته تمدید کرده بودند. با این حساب، دولت ترامپ تعطیل نخواهد شد.

چند مشاور ارشد کنگره به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته اند که بعد از مذاکره طولانی، دو حزب بر سر بسته هزینه‌ها به منظور تأمین بودجه دولت فدرال تا پایان ماه سپتامبر توافق کرده اند.

توافق جدید باید در هر دو مجلس آمریکا یعنی مجلس نمایندگان و سنا به تصویب برسد و قبل از جمعه به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برسد.

اگر دو حزب به توافق نمی رسیدند، مانند سال ۲۰۱۳، دولت به حالت تعطیل در می آمد و جز بخش های ضروری مثل پلیس و آتش نشانی، سایر بخش ها تا تامین بودجه تعطیل می شدند.

در اواخر دولت اوباما، کنگره بودجه سال ۲۰۱۷ را تا نیمه سال تصویب کرده بود و این ضرب الاجل جمعه گذشته به پایان می رسید.

تمدید بودجه جدید به این دلیل با مشکل مواجه شد که دولت ترامپ خواستار اختصاص بودجه ای برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک بود و دموکرات ها با آن مخالف بودند. همچنین دموکرات ها با کاهش بودجه تحقیقات پزشکی و وام های رفاه اجتماعی مخالف بودند.

با توافق یکشنبه شب، بودجه تا آخر سال مالی تصویب شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG