لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

پرزیدنت ترامپ بودجه ۱.۱ تریلیون دلاری آمریکا را به کنگره ارائه کرد


 کاخ سفید لایحه بودجه را «اول آمریکا» نامیده که برگرفته از شعار انتخاباتی آقای ترامپ است.
کاخ سفید لایحه بودجه را «اول آمریکا» نامیده که برگرفته از شعار انتخاباتی آقای ترامپ است.

دونالد ترامپ اولین بودجه پیشنهادی خود را که ۱.۱ تریلیون دلار (هزار میلیارد دلار) است، به کنگره آمریکا ارائه داد. در این لایحه، ۵۴ میلیارد دلار به بودجه وزارت دفاع آمریکا افزوده شده و بخش هایی از هزینه های وزارت خارجه و نهاد محافظت از محیط زیست آمریکا کاسته شده است.

مایک ملونی رئیس دفتر بودجه کاخ سفید لایحه بودجه را «اول آمریکا» نامیده که برگرفته از شعار انتخاباتی آقای ترامپ است. وی این لایحه بودجه را «قدرتمند» توصیف کرد.

به گفته آقای ملونی، دولت ترامپ هزینه های دیپلماسی و کمک های خارجی را براساس اولویت تنظیم کرده و به همین دلیل خیلی از برنامه های غیر ضروری را قطع کرده یا کاهش داده است.

دونالد ترامپ در حالی بودجه پیشنهادی خود را روز پنجشنبه رسما به کنگره برای بررسی ارایه کرد که پیشتر نیویورک تایمز گزارش داد بودجه وزارت خارجه ۲۸ درصد و بودجه حفاظت از محیط زیست ۳۱ درصد کاهش داشته است.

بودجه پیشنهای برای سال مالی ۲۰۱۸ است که از ابتدای ماه اکتبر شروع می شود.

کاهش شدید بودجه یکی از برنامه‌های وزارت خارجه موسوم به «غذا برای صلح» از جمله موارد بودجه پیشنهادی ترامپ است.. همچنین یکی از برنامه های وزارت راه برای حمایت مالی از پروازها به فرودگاه های نقاط حاشیه شهرها حذف می شود.

همزمان خبرگزاری رویترز خبر داد رئیس جمهوری آمریکا در بودجه پیشنهادی خود از کنگره خواستار قطع بودجه بسیاری از برنامه های دولتی برای تامین افزایش بودجه نظامی، ساخت دیوار در مرز با مکزیک و اخراج مهاجران غیرقانونی شده است.

بودجه پیشنهادی ترامپ با مخالفت دموکرات ها مواجه خواهد شد اما اکثریت مجلس نمایندگان و سنا در کنگره، با جمهوریخواهان است.

رویترز نوشته که در بین جمهوریخواهان نیز برخی علیه بودجه پیشنهادی ترامپ هستند. امکان دارد برخی از پیشنهادات ترامپ توسط جمهوریخواهان لغو شود یا تغییر کند.

جمهورخواهان میانه رو تاکنون گفته اند که با برخی از قطع بودجه ها از جمله برنامه هایی چون یارانه گرم کردن خانه ها، ‌آب تمیز و آموزش مهارت مخالفت خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG