لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۷

لایحه بودجه دفاعی ۲۰۱۷ رئیس جمهوری بعدی آمریکا را ملزم به افزایش نظارت بر تهدیدهای ایران می‌کند


بر اساس لایحه بودجه دفاعی سال ۲۰۱۷ ایالات متحده که روز جمعه در مجلس نمایندگان با ۳۷۵ رأی موافق در برابر ۳۴ رأی مخالف به تصویب رسید، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا که از بهمن ماه آغاز به کار می‌کند، ملزم خواهد شد تا نظارت بر تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های نظامی ایران را افزایش دهد.

بر اساس این لایحه، مدیر اطلاعات ملی آمریکا هر سه ماه گزارشی را در «توضیح هر گونه پرتاب موشک بالیستیک از سوی ایران که مورد تایید واقع شده باشد» را باید به کنگره ارائه دهد.

یک گزارش دیگر نیز باید هر سه ماه یک بار از سوی وزیران خارجه و خزانه داری به منظور اطلاع رسانی به کنگره درباره فعالیت‌های خود در زمینه «اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اشخاص یا نهادهای مرتبط با آزمایش‌های تایید شده موشکی بالیستیک ایران» ارسال کنند.

بر اساس متن این لایحه، در فاصله حداکثر ۱۸۰ روز پس از اجرای لایحه، وزیر دفاع ایالات متحده و همچنین وزیر خارجه باید مشترکا در کمیته‌های دفاع و روابط خارجی کنگره حضور یافته و در مورد «همکاری‌های بین ایران و فدراسیون روسیه» گزارش دهند.

توضیحات این دو وزیر در این نشست‌ها شامل این موارد خواهد بود: ۱-این همکاری‌ها چظور بر منافع امنیت ملی ایالات متحده تاثیر می‌گذارند ۲-همکاری‌ها در مورد بحران سوریه ۳-تسلیحات، درصورتی که ازروسیه به ایران ارسال شده باشند ۴-در صورتی که همکاری‌های فضایی اتفاق افتاده باشد، تا چه حد و با چه ابعادی بر برنامه موشکی بالیستیک ایران تاثیرگذار هستند ۵-همکاری نظامی دریایی در شرق دریای مدیترانه و خلیج فارس.

وزیر خارجه همچنین ملزم خواهد بود در نشست جداگانه‌ای در کنگره شرکت و درباره «استفاده حکومت ایران از نهادهای تجاری برای فعالیت‌های غیرقانونی نظامی و غیرنظامی» گزارشی را به قانونگذاران ارائه دهد.

این نشست شامل این موارد خواهد بود: ۱-استفاده حکومت ایران از نهادهای تجاری برای تسهیل نقل و انتقال غیرقانونی کالا ۲-ارائه خدمات مالی، تامین مواد لازم، و حمایت فنی از سوی بخش تجاری ایران به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۳-ارائه تسهیلات برای چنین فعالیت‌هایی از سوی کشورها یا اشخاص خارجی، مانند اجازه استفاده از فرودگاه‌ها، خدمات، یا منابع دیگر.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG