لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

آنتونی بلینکن در دیدار با همتای آلمانی: هرگونه تعرض روسیه به اوکراین عواقب جدی در پی دارد


کنفرانس خبری مشترک وزیران خارجه آمریکا و آلمان، چهارشنبه در وزارت خارجه ایالات متحده، واشنگتن
کنفرانس خبری مشترک وزیران خارجه آمریکا و آلمان، چهارشنبه در وزارت خارجه ایالات متحده، واشنگتن

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان ضمن تاکید بر عواقب جدی هرگونه تعرض روسیه به اوکراین، گفت که آمریکا به حفظ امنیت و تمامیت ارضی اوکراین متعهد است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۵ دی در واشنگتن گفت،‌ ایالات متحده و آلمان پیرامون علایق دو جانبه و ارزش‌های مشترک با هم همکاری می‌کنند.

آنتونی بلینکن ضمن تاکید بر اهمیت دفاع از اوکراین گفت، آمریکا و آلمان رفتارهای روسیه در مقابل اوکراین را چالشی جدی برای اروپا می‌دانند «و ما خواستار پایان دادن به این رویکرد هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا در مورد موضع روسیه در قبال اوکراین گفت:‌ «مثل این است که یک روباه بگوید چاره‌ای غیر از حمله به مرغدانی نداشته، چون از ناحیه‌ مرغ‌ها احساس خطر کرده است.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در مورد افزایش حضور نظامی و تحرکات در مرزهای اوکراین گفته بود اگر غرب برای برآورده کردن سریع خواسته‌ها عمل نکند، و به مسیر «تهاجمی» خود «در آستانه خانه ما» ادامه دهد، مسکو ناچار خواهد بود «تدابیر کافی نظامی-فنی» اتخاذ کند.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان افزود:‌ «یک کشور نمی‌تواند با زور و قوای نظامی مرز کشوری دیگر یا سیاست آن را تغییر داده و یا بر آن تاثیر بگذارد. این‌ها اصول بنیادین صلح و ثبات است و باید مورد حمایت قرار بگیرد.»

  • حمایت آمریکا و آلمان از لیتوانی؛ «چین زورگویی می‌کند»

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین به حمایت از لیتوانی در مقابل چین تاکید کرد و گفت: «ما مقابل این رفتارها می‌ایستیم.»

آنتونی بلینکن گفت:‌ «چون لیتوانی تصمیم گرفته با تایوان همکاری داشته باشد، چین مشغول زورگویی به کشورهای دیگر است. ما مقابل این گونه زورگویی‌ها ایستاده و اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG