لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۹

پوتین می‌گوید اگر غرب در مورد اوکراین تضمین ندهد کرملین به گزینه‌های دیگر فکر می‌کند


پوتین - آرشیو
پوتین - آرشیو

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، روز یکشنبه گفت چنان‌چه غرب به فشارهای او برای ارائه تضمین‌های امنیتی به مسکو مبنی بر خودداری ناتو از افزایش گستره‌اش به اوکراین پاسخ ندهد، به گزینه‌های متعدد دیگری فکر خواهد کرد.

اوایل ماه جاری میلادی، مسکو پیش‌نویس چند سند امنیتی را ارائه کرد که در آن از ناتو خواسته شده بود ضمن رد عضویت اوکراین و دیگر کشورهای شوروی سابق، استقرار نظامی خود در اروپای مرکزی و شرقی را متوقف کند.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ پوتین ضمن درخواست از غرب برای برآورده کردن سریع این خواسته‌ها، هشدار داده است که اگر غرب به مسیر «تهاجمی» خود «در آستانه خانه ما» ادامه دهد، مسکو ناچار خواهد بود «تدابیر کافی نظامی-فنی» را اتخاذ کند.

پوتین در سخنانی که یکشنبه از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد، در پاسخ به این سوال که به طور مشخص واکنش مورد اشاره مسکو چه می‌تواند باشد، بدون این که سخنان خود را تشریح کند گفت که این پاسخ‌ها «ممکن است متفاوت باشد» و «بستگی به پیشنهادهایی دارد که کارشناسان نظامی ما به من ارائه کنند.»

ایالات متحده و متحدانش با استناد به اصل ناتو که عضویت برای هر کشور واجد شرایطی آزاد است، از ارائه آن نوع تضمینی که پوتین در مورد اوکراین می‌خواهد خودداری کرده‌اند. با این حال، قرار است غرب و روسیه ماه آینده میلادی مذاکرات امنیتی را در مورد نگرانی‌های مسکو آغاز کنند.

XS
SM
MD
LG