لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۶

پادشاهی مراکش به مأموریت سفیران خود در ایران و الجزایر پایان داد


محمد ششم، پادشاه مراکش - آشیو
محمد ششم، پادشاه مراکش - آشیو

پادشاهی مراکش پس از قطع روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و الجزایر، به طور رسمی به مأموریت سفیران خود در این دو کشور پایان داد.

وب‌سایت مراکشی «العمق المغربی» روز سوم ژانویه (۱۳ دی) به نقل از شماره ۷۰۵۲ «الجریده الرسمیه»، نشریه رسمی دولت مراکش، نوشت، تصمیم رباط برای قطع روابط با تهران به دلیل ارتباط دیپلمات‌های ایرانی در الجزایر با «جبهه جدایی‌طلب پولیساریو» است.

بنا بر این گزارش، به فرمان محمد ششم، پادشاه مراکش، از روز ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ مأموریت حسن حامی سفیر مراکش در ایران و حسن عبدالخالق سفیر این کشور در الجزایر پایان یافته و هیچ جانشینی برای این دو تعیین نمی‌شود.مراکش پیش این نیز دو بار، طی سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۶ و سپس در سال ۲۰۱۸ رابطه خود را با ایران قطع کرده بود.

این کشور ایران را به حمایت از جبهه جدایی‌طلب پولیساریو و تلاش برای گسترش شیعه‌گری انقلابی در میان جمعیت سنی آن کشور متهم می‌کند.

مراکش در سال ۲۰۱۷ به درخواست ایالات متحده قاسم تاج‌الدین، یک تامین‌کننده مالی حزب‌الله، را هنگام عبور ترانزیت از آن کشور دستگیر و به آمریکا تحویل داد. بنا بر گزارش‌ها تهران تلاش کرده بود با پرداخت رشوه مانع این استرداد شود.

ورود عامل حزب الله به مراکش به فاصله کمتر از یک ماه از عادی سازی روابط اورشلیم و رباط ممکن است تصادفی نباشد. به خصوص که دو ماه پیش از آن رهبران جبهه پولیساریو به سه دهه صلح با مراکش پایان داده بودند.

مراکش متحد قدرتمند ایالات متحده است و به لحاظ تاریخی بر سر مناقشه اعراب و اسرائیل موضعی معتدل در «اتحادیه عرب» داشته و روابط دیپلماتیک میان این کشور و اسرائیل در ماه‌های اخیر در جریان «پیمان ابراهیم» عادی‌سازی شده است.

XS
SM
MD
LG