لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

تکرار هشدار آمریکا به جمهوری اسلامی و حزب‌الله: جبهه دوم یا سوم باز نشود


کنفرانس مطبوعاتی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از دیدار با مقامات اسرائیلی. تل‌آویو، جمعه ۱۲ آبان ۱۴۰۲
کنفرانس مطبوعاتی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از دیدار با مقامات اسرائیلی. تل‌آویو، جمعه ۱۲ آبان ۱۴۰۲

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه ۱۲ آبان، پس از دیدار با مقامات اسرائیلی، بار دیگر به جمهوری اسلامی و گروه‌های نیابتی‌اش، از جمله حزب‌الله لبنان هشدار داد جبهه دوم یا سوم در منطقه باز نکنند.

آقای بلینکن با اعلام این موضوع که آمریکا قویا از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می کند، تاکید کرد که ایالات متحده به حملات گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی پاسخ داده است و پاسخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که روز جمعه وارد تل آویو شد گفت: «کشورش متعهد به بازداشتن تجاوزگری از سوی هر طرفی است و گام‌های لازم در این ارتباط را بر خواهد داشت.»

او با تاکید بر لزوم جلوگیری از گسترش درگیری‌ها در منطقه گفت: «شرکای ایالات متحده در منطقه و سراسر جهان نقش حیاتی در جلوگیری از افزایش تنش‌ها ایفا می‌کنند.»

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که حق و وظیفه دفاع از خود، متعلق به هر کشوری است و هیچ کشوری نمی‌تواند کشتار غیرنظامیان را تحمل کند.

به گفته او، ۲۰۰ شهروند خارجی از جمله ۳۵ آمریکایی در نتیجه حمله ۱۵ مهر ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل کشته شدند. در این حمله ، بیش از ۱۴۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند.

آنتونی بلینکن گفت: «باید اطمینان پیدا کنیم که دیگر چنین اقداماتی تکرار نمی شود و باید بتوانیم آینده روشنی را برای دو طرف (اسرائیل و فلسطینی ها)، منطقه و جهان رقم بزنیم.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده تصریح کرد که آمریکا «بی‌وقفه روی تضمین آزادی گروگان‌ها، از جمله گروگان‌های آمریکایی متمرکز است.»

آنتونی بلینکن در سخنانش همچنین با اشاره به وضعیت غیر نظامیان فلسطینی و درد و رنج آنان از جمله کودکان فلسطینی، گروه شبه نظامی حماس را متهم کرد که برای رفاه و صلاح مردم فلسطینی «هیچ اهمیتی قایل نیست و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

او با اعلام این که غیر نظامیان نباید به خاطر اقدامات حماس آسیب ببینند افزود که این موضوع را نیز با مقام های اسرائیلی در میان گذاشته است.

به گفته آقای بلینکن، رییس جمهوری ایالات متحده بارها بر ضرورت رعایت قوانین بین المللی در قبال غیرنظامیان تاکید کرده است.

با این حال، او خاطرنشان کرد باید برای محافظت از غیرنظامیان فلسطینی اقدامات بیشتری انجام داده شود.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود در دیدارهای خود با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ، و دیگر مقامات اسرائیلی درباره برداشتن گام‌هایی به منظور به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان گفت‌وگو کرده است.

به گفته آقای بلینکن، ایالات متحده به اسرائیل توصیه‌هایی درباره به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان همزمان با تحقق اهدافش در ارتباط با پایان دادن به حماس ارائه کرده است.

او گفت: «با رهبران اسرائیل همچنین درباره برداشتن گام‌هایی ملموس در ارتباط با افزایش تحویل پایدار غذا، آب، و دارو به ساکنان غیرنظامی غزه گفت‌وگو کرده است.»

آنتونی بلینکن افزود که در گفت‌وگوهایش با مقامات اسرائیل به اهمیت ایجاد وقفه‌های بشردوستانه به منظور تحویل این کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان اشاره کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود، او و رهبران اسرائیلی همچنین سازوکارهای رسیدن سوخت به بیمارستان‌های غزه را شناسایی کرده‌اند.

آنتونی بلینکن تاکید کرد که محافظت از غیرنظامیان نباید به غزه محدود شود و باید کرانه باختری را هم دربرگیرد.

به گفته او، رهبران اسرائیل وعده دادند با خشونت‌های افراط گرایانه در کرانه باختری مقابله کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده همچنان معتقد است راه‌حل دو کشوری بهترین راه برای رسیدن به صلح است.

به گفته آنتونی بلینکن، آمریکا همچنان به گفت‌وگوها با شرکای خود در منطقه و جهان درباره غزه پس از پایان جنگ ادامه خواهد داد.

صدای آمریکا این کنفرانس خبری را به طور زنده و با ترجمه همزمان پخش کرد.

ساعاتی پیش از این کنفرانس مطبوعاتی، دیدار وزیر امور خارجه آمریکا و نخست‌وزیر اسرائیل از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل به صورت خصوصی برگزار شد و پس از آن آنتونی بلینکن و هیئت همراهش با کابینه جنگی اسرائیل دیدار کردند.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل گزارش داده که در ابتدای این دیدار، نتانیاهو ویدیوهایی از سبعیت‌های ارتکاب‌یافته توسط حماس در ۱۵ مهر را به هیئت آمریکایی نشان داد.

آقای بلینکن پیش از این کنفرانس خبری همچنین با اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل، دیدار و گفتگو کرد. هرتزوگ با انتشار تصویری از این دیدار «پشتیبانی مستمر و استوار» وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری ایالات متحده از مردم اسرائیل را ستود.

رئیس جمهوری اسرائیل همچنین از «شفافیت اخلاقی و حمایت یک پارچه ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود و از بازگشت فوری و بی قید و شرط گروگان‌ها» قدردانی کرد و افزود: «هر لحظه گذر زمان بدون آنها، موجب درد فراوان و بازتاب بیشتر سبعیت‌های حماس است.»

به دنبال حمله تروریستی ۱۵ مهر ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل، آنتونی بلینکن پنجشنبه ۲۰ مهر در چارچوب تور خاورمیانه‌ای خود وارد اسرائیل شد و پس از دیدار با نخست‌وزیر و رئیس جمهوری این کشور، به کشورهای منطقه سفر کرد و با رهبران و مقامات ارشد اردن، تشکیلات خودگردان فلسطینی، قطر، بحرین، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و مصر دیدار کرد و دوشنبه ۲۴ مهر به اسرائیل بازگشت و بار دیگر با نخست‌وزیر و رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

در پی حمله حماس به اسرائيل و کشتن بیش از ۱۴۰۰ نفر در یک روز، اسرائيل حمله به مواضع حماس در غزه را با هدف از بین بردن این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها جهاد اسلامی و حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

آمریکا و متحدانش همچنین مکررا خواستار محافظت از جان غیرنظامیان فلسطینی ساکن غزه و تحویل کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به آنها شده‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG