لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

افزایش درگیری اسرائيل و حزب‌الله؛ نتانیاهو: در اوج نبرد هستیم


یک واحد توپخانه اسرائیلی در ۱۱ آبان ۱۴۰۲ در حین تمرین نظامی در بلندی‌های جولان
یک واحد توپخانه اسرائیلی در ۱۱ آبان ۱۴۰۲ در حین تمرین نظامی در بلندی‌های جولان

تانک‌ها و سربازان اسرائیلی روز پنجشنبه به سمت شهر غزه فشار آوردند. اما به گزارش رویترز، آنها با مقاومت شدید شبه‌نظامیان حماس مواجه شدند.

روزنامه اسرائيلی «تایمز اسرائيل» نوشته است که نیروهای اسرائیلی وارد شهر غزه شده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، در بیانیه‌ای گفت: «ما در اوج نبرد هستیم. ما موفقیت‌های چشمگیری داشته‌ایم و از حومه شهر غزه عبور کرده‌ایم. ما در حال پیشروی هستیم.» او جزئیات بیشتری نداد.

طبق یک گزارش رویترز، پیکارجویان حماس، گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی، با استفاده از خمپاره و حملات چریکی از تونل‌ها، با حمله سربازان اسرائيلی مقابله کردند. ارتش اسرائيل که پیشتر وارد منطقه باریکه غزه شده است قصد دارد حمله خود را به داخل «شهر غزه» در این بارکیه بکشاند.

پس از حمله ناگهانی حماس به اسرائيل و کشتن حدود ۱۴۰۰ نفر در داخل اسرائیل، این کشور حمله به حماس با هدف از بین بردن این گروه پیکارجوی فلسطینی را آغاز کرد.

افزایش تنش از سوی حزب‌الله

در همین حال حزب‌الله لبنان، گروه شبه نظامی دیگر مورد حمایت جمهوری اسلامی، اعلام کرد که برای نخستین‌بار با استفاده از پهپادهای انفجاری به مواضع ارتش اسرائیل حمله کرده است.

حزب‌الله همچنین اعلام کرد که ۱۹ حمله همزمان به مواضع ارتش اسرائیل را در روز پنجشنبه با استفاده از موشک‌های هدایت شونده، توپخانه و سایر تسلیحات را علاوه بر آنچه که حملات با استفاده از دو هواپیمای بدون سرنشین انفجاری نامیده می‌شود، انجام داده است.

حمله حزب‌الله باعث پاسخ نظامی اسرائيل و گلوله باران شدیدی شد که درگیری‌های بیش از سه هفته‌ای در مرز لبنان و اسرائيل را تشدید کرد.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که به دنبال شلیک چند موشک به سمت اسرائیل، به مجموعه‌ای از اهداف حزب‌الله در لبنان حمله کرد.

خبرگزاری لبنان از اصابت گلوله‌های اسرائیلی به مناطق مختلف جنوب در امتداد مرز خبر داد.

حزب الله گفت پهپادهای مملو از «مقدار زیادی مواد منفجره» به مقر سربازان اسرائیلی در منطقه مزارع شبعا حمله کردند و آنها به اهداف خود اصابت کردند.

هم سوریه و هم لبنان مدعی هستند مزارع شبعا متعلق به لبنان هستند. اسرائیل مزارع شبعا، زمینی به مساحت ۳۹ کیلومتر مربع را از زمان جنگ خاورمیانه در سال ۱۹۶۷ در کنترل خود گرفت.

کشته شدن ۵۰ عضو حزب‌الله از زمان آغاز درگیری‌ها

این درگیری تازه در شرایطی است که حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله، قرار است روز جمعه یک سخنرانی کند که توجه ناظران جنگ را به خود جلب کرده است. این نخستین سخنرانی عمومی نصرالله پس از از جنگ اسرائيل و حماس خواهد بود. از زمان جنگ اخیر حماس و اسرائيل ۵۰ نیروی حزب‌الله کشته شده‌اند.

بسیاری از مردم لبنان از کشیده شدن کشورشان به درگیری با اسرائيل نگران هستند.

در همین حال بر اساس یک گزارش آسوشیتدپرس، وزارت بهداشت تشکیلات غزه که تحت کنترل حماس است روز چهارشنبه گفت بیش از ۸۸۰۰ فلسطینی در جنگ کشته و بیش از ۲۲هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. این رقم در دهه‌ها خشونت اسرائیل و فلسطینی‌ها بی‌سابقه است. تشکیلات حماس اعلام نکرد که چه تعداد از این زخمی‌ها نیروهای مسلح این گروه هستند.

درخواست بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار توقف موقت درگیری‌‌ها شد. بایدن در مراسم جمع آوری کمک های مالی در مینیاپولیس برای کارزا انتخاب مجدد خود در سال ۲۰۲۴ خواستار توقف در جنگ برای بیرون آوردن کسانی شد که گروگان حماس هستند. حماس در حمله ۱۵ مهر به اسرائيل بسیاری را گروگان گرفت و به غزه برد.

حماس، جهاد اسلامی و حزب‌الله لبنان که جمهوری اسلامی هر سال پول زیادی هزنیه آنها می‌کند، در فهرست تروریستی کشورهای مختلف قرار دارند.

پیشتر مقامات آمریکایی نسبت به هر کشور یا بازیگر غیردولتی که بخواهد جنگ غزه را گسترش دهد هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG