لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۱

بلینکن بر همکاری آمریکا با کشورهای منطقه برای محافظت از غیرنظامیان در غزه تاکید کرد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پنجشنبه شب ۱۱ آبان، با اعلام سفر خود به تل آویو، آن را «سفری برای دیپلماسی بیشتر در زمانی بسیار چالش برانگیز»‌ خواند و گفت که ایالات متحده «به همکاری با رهبران کشورهای منطقه برای محافظت از غیرنظامیان و جلوگیری از گسترش درگیری» ادامه خواهد داد.

آقای بلینکن همچنین در صفحه پیام رسان ایکس نوشت که تمرکز آمریکا همچنان بر راه حل «دو کشور» و صلح و امنیت گسترده تر در منطقه است.

او همچنین خبر داد که در تماس با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بار دیگر بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود که در این تماس تلفنی، بر اولویت‌ حفاظت از جان غیرنظامیان، ارسال کمک‌های بشردوستانه و تضمین خروج امن شهروندان خارجی از غزه تاکید کرده است.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه دهم آبان، گفته بود که آنتونی بلینکن روز جمعه به اسرائیل و اردن سفر می‌کند.

به گفته او، وزیر امور خارجه آمریکا در تل آویو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، و دیگر رهبران دولت اسرائیل «برای دریافت اطلاعات به روز در مورد اهداف نظامی آنها دیدار می‌کند.»

آقای میلر اشاره کرده بود که آقای بلینکن با مقامات اسرائیل در مورد لزوم برداشتن گام‌های احتیاطی برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان گفت‌و‌گو می‌کند.

در پی حمله حماس به اسرائيل و کشتن حدود ۱۴۰۰ نفر در یک روز، اسرائيل حمله به مواضع حماس در غزه را با هدف از بین بردن این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد. حماس در فهرست تروریستی آمریکا، اتحادیه اروپا، و ژاپن قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گفته بود که آنتونی بیلنکن در امان هم بر تعهد مشترک بین ایالات متحده و اردن برای تسهیل، افزایش، و ارسال مستمر کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش به غیرنظامیان غزه تاکید می‌کند.

XS
SM
MD
LG