لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

گروه «حافظه ملل»، برای اوکراینی‌ها کمک و تجهیزات می‌فرستد


یک گروه فرهنگی در جمهوری چک می‌گوید که با تهاجم روسیه به اوکراین، جمع‌آوری تجهیزات و کمک به مردم اوکراین به اولویت اصلی این گروه درحال حاضر تبدیل شده‌است.

گروه موسوم به «حافظه ملل» که از سال ۲۰۰۸ با تمرکز بر مستندسازی خاطرات جنگ و جمع‌آوری مستندات تحت سلطه نازی‌ها و شوروی فعال است، حالا برای اوکراینی‌ها، جلیقه، کلاه ایمنی و دیگر ابزار محافظتی و تجهیزات پزشکی می‌فرستد.

اعضای این گروه فرهنگی، لوازم و تجهیزات کمکی را پس از بسته بندی، تحویل وانت‌های اوکراینی می‌دهند تا برای شهروندان گرفتار در جنگ اوکراینی ارسال شود.

«حافظه ملل» تاکنون ۵۰۰ جلیقه محافظ ، ۱۵۰ کلاه ایمنی، بیش از ۲۰ پهپاد و سایر تجهیزات را از طریق کشورهایی مانند آلمان تهیه کرده و برای اوکراینی‌ها فرستاده است.

مارتین کروپا، برادر بنیانگذار «حافظه ملل» و از اعضای این گروه به رویترز می‌گوید که کمک به اوکراین اهمیت دارد چرا که این نیز، روزی بخشی از «حافظه ملل» خواهد شد.

به گفته او شواهد جمع آوری شده در دهه گذشته اهمیت آزادی و دموکراسی را بازتاب می‌کند.

حافظه ملل با راه‌اندازی سایتی اینترنتی، خاطرات و داستان‌های مردم جمهوری چک‌ و اسلواک‌ها را در دوران جنگ جهانی دوم و چهار دهه از حکومت تحت تسلط شوروی که در سال ۱۹۸۹ پایان یافت، ثبت و بازنشر می‌کند.

XS
SM
MD
LG