لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

تعلیق فعالیت شرکت‌های بزرگ غربی در روسیه؛ مایکروسافت نیز خدمات خود را متوقف کرد


شرکت آمریکایی مایکروسافت اعلام کرد که فروش محصولات و خدمات خود را در روسیه به حالت تعلیق در خواهد آورد.

برد اسمیت، مدیر مایکروسافت گفته است علاوه بر تعلیق فروش محصولات جدید، بسیاری از ارتباطات تجاری خود را در روسیه متوقف می‌کند.

شرکت‌های آمریکایی اپل، دل و نایکی نیز ارتباط خود را با روسیه قطع کرده‌اند.

محصولات اپل در فروشگاه اینترنتی روسی این شرکت «غیرقابل دسترس» برای خرید یا تحویل شده‌اند. اپل فروشگاهی در روسیه ندارد.

شرکت «نایکی» نیز که از بزرگترین تولیدکننده‌های لباس ورزشی در دنیا است اعلام کرده است به دلیل «چالش‌های مدیریت کسب‌وکار» ، به‌طور موقت فروشگاه‌های خود را در روسیه تعطیل می‌کند، اما به پرداخت حقوق‌ کارمندانش ادامه خواهد داد. نایکی ۱۱۶ فروشگاه در روسیه دارد.

با تشدید حملات نظامی روسیه به اوکراین، تعداد بیشتری از شرکت‌های بزرگ اروپایی و آمریکایی فروش و سایر خدمات خود در روسیه را متوقف کرده‌اند.

فروشگاه لوازم خانگی آیکیا در واکنش به بحران اوکراین، فعالیت خود را در روسیه و بلاروس، که از تهاجم مسکو به اوکراین حمایت می کند، متوقف کرد. به این ترتیب حدود ۱۵۰ هزار کارمند، ۱۷ فروشگاه و سه مرکزی تولیدی‌اش تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

این شرکت سوئدی در پیامی در توییتر نوشته است: «این جنگ تاکنون تأثیرات انسانی زیادی در‌ پی داشته است. همچنین منجر به اختلالات جدی در زنجیره تأمین و شرایط تجاری شده است.»

آیکیا از بزرگترین عرضه‌کننده‌های مبلمان در دنیا است.

تصاویر منتشر شده توسط خبرنگاران نشان می‌دهد مردم در آخرین ساعات فعالیت این فروشگاه در روسیه هجوم آورده‌اند تا خریدهای آخر خود را انجام دهند.

فروشگاه مشهور لباس «اچ‌ اند‌ ام» که مقر آن در استکهلم است و حدود ۱۷۰ فروشگاه در روسیه دارد نیز از توقف فعالیت خود در این کشور خبر داده است.

در عین حال، شرکت‌های فن‌آوری بزرگ از جمله متا، که فیس‌بوک و اینستاگرام زیرمجموعه آن هستند، اقدام به محدود کردن رسانه‌های تحت کنترل دولت روسیه در پی درخواست‌ برای پیشگیری از پخش تبلیغات این کشور کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG