لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

پرواز بمب‌افکن‌های بی۵۲ آمریکا بر فراز خاورمیانه همزمان با افزایش تنش‌ها با ایران


تصویری از یک بمب‌افکن بی۵۲ نیروی هوایی ایالات متحده (آرشیو)
تصویری از یک بمب‌افکن بی۵۲ نیروی هوایی ایالات متحده (آرشیو)

همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها میان تهران و واشنگتن در روزهای اخیر، ارتش آمریکا از پرواز دو بمب‌افکن بی۵۲ بر فراز خاورمیانه خبر داد.

این بمب‌افکن‌ها که از پایگاه نیروی هوایی سلطنتی فیرفورد در انگلستان به پرواز در آمدند، روز یکشنبه و در ماموریتی آموزشی به همراه جنگنده‌های بریتانیایی، اسرائیلی، کویتی، و سعودی بر فراز منطقه عملیاتی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» پرواز کردند.

ژنرال الکسوس گرینکویچ، ارشدترین افسر نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه گفت: «تهدیدها علیه ایالات متحده و شرکایمان بی‌پاسخ نخواهند ماند.» به گفته او، «ماموریت‌هایی اینچنین توانایی‌مان برای ترکیب نیروها به منظور بازدارندگی، و در صورت لزوم، شکست دشمنان‌مان را به نمایش می‌گذارد.»

واحدهایی از نیروی دریایی ایالات متحده نیز در این ماموریت شرکت کردند.

به گفته ژنرال مایکل «اریک» کوریلا، فرمانده سنتکام، عملیاتی از این دست نشانگر توانایی‌های دسته‌جمعی ناشی از شراکت نظامی توسعه یافته در خاورمیانه به رهبری آمریکا است.

این چهارمین نمایش قدرت بمب‌افکن‌های بی۵۲ آمریکا در سال جاری است. آخرین مورد این عملیات در ماه ژوئن انجام شد.

اگرچه در بیانیه ارتش امریکا تنها به مشارکت جنگنده‌های بریتانیایی، کویتی، و سعودی اشاره شده، ارتش اسرائیل اعلام کرد سه جنگنده اف۱۶ از آسمان اسرائیل تا خلیج فارس بمب‌افکن‌های آمریکایی را همراهی کردند. ارتش اسرائیل این اقدام را بخشی از همکاری با نیروهای مسلح ایالات متحده با هدف حفظ امنیت هوایی این کشور و خاورمیانه دانسته است.

نمایش قدرت هوایی مشترک آمریکا، بریتانیا، اسرائیل، عربستان سعودی، و کویت بر فراز منطقه تنها چند روز پس از دو نوبت رویارویی میان ایران و آمریکا در خلیج فارس و دریای سرخ و همزمان با تداوم اختلافات تهران و واشنگتن بر سر شروط احیای برجام رخ می‌دهد.

XS
SM
MD
LG