لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

ناپدید شدن دوربین‌های شناورهای آمریکایی پس از توقف از سوی ایران


تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی - یکم سپتامبر ٢٠٢٢
تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی - یکم سپتامبر ٢٠٢٢

دوربین‌های دو شناور بدون سرنشین آمریکایی که در روزهای گذشته از سوی نیروی دریایی ارتش ایران در دریای سرخ توقیف و سپس رها شدند، ناپدید شده‌است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز جمعه در گزارشی اختصاصی به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که «معلوم نیست این دوربین‌ها در اختیار ایرانی‌ها هستند یا در جریان بیرون کشیدن و سپس به آب انداختن شناورها در آب افتاده‌اند.»

نیروی دریایی ارتش ایران جمعه اعلام کرد که دو شناور بدون سرنشین آمریکا را روز پنجشنبه در دریای سرخ توقیف و سپس رها کرده است.

در مقابل، نیروی دریایی ایالات متحده روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروی دریایی آمریکا، یک کشتی جنگی ایرانی را که در تلاش برای توقیف دو شناور بدون خدمه ارتش ایالات متحده در دریای سرخ بود، رهگیری کرد. این اتفاق دو روز پس از آن که ایران در توقیف یک شناور مشابه در خلیج فارس ناموفق بود، پیش آمد.»

بنا بر این بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده، حدود ساعت ۲ بعدازظهر نیروی دریایی آمریکا متوجه شد که ناو ایرانی به این دو کشتی بدون خدمه نزدیک شده و در حال خارج کردن هردوی آنها از آب است. دو ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده که در نزدیکی محل بودند بلافاصله به این حادثه واکنش نشان دادند و هر کدام یک هلیکوپتر را به محل اعزام کردند.

در ادامه این بیانیه آمده که هر دو ناو جنگی ایالات متحده در محل باقی ماندند و با ناو ایرانی تماس گرفتند تا دو شناور را باز پس بگیرند. نهایتا ناو ایرانی در ساعت ۸ صبح روز ۲ سپتامبر هر دو شناور را آزاد کرد.

خبرگزاری رویترز نیز روز جمعه به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده که نخواست نامش آشکار شود، گزارش داد که ایرانی‌ها ابتدا دو شناور بدون سرنشین آمریکایی را با برزنت پوشانده و توقیف آنها را انکار کرده بودند. این مقام آمریکایی گفت که تنها پس از حضور کشتی‌های جنگی آمریکایی در اطراف، ایرانی‌ها این دو شناور را آزاد کردند. در تصاویر پخش‌شده از سوی رسانه‌ای ایرانی نیز حضور یک کشتی جنگی از دور به چشم می‌خورد.

XS
SM
MD
LG