لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۵

وزارت امور خارجه ایران: توافق منوط به «بسته شدن پرونده پادمانی» است


 ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی- آرشیو
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی- آرشیو

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید توافق و احیای برجام نیازمند تضمین بسته شدن «پرونده پادمانی» است و اگر این تضمین حاصل نشود، روند توافق با اختلال همراه خواهد شد.

این درحالی است که واشنگتن پیشتر هشدار داده‌ بود که تهران نباید موضوع تحقیقات آژانس از مواد هسته‌ای و مکان‌های اعلام نشده ایران را به توافق احتمالی احیای برجام گره بزند.

ناصر کنعانی روز دوشنبه ۱۴ شهریور در نشست خبری خود به توضیحاتی درباره روند پرونده توافق احیای برجام پرداخت و گفت که مهم‌ترین دستور کار وزارت امورخارجه در مذاکرات، «اخذ تضمین» است. او در ادامه توضیح داد این تضمین دارای دو وجه است: یکی لغو تحریم‌ها و دیگر دور کردن آژانس انرژی اتمی از رفتار سیاسی.

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی درحالی آژانس را متهم به رفتار سیاسی کرد که به تازگی واشنگتن گفته بود که «این تحقیقات، امری سیاسی نیست و اهرمی برای فشار یا برگی برای بازی نیز محسوب نمی‌شود.»

این مقام جمهوری اسلامی اضافه کرد که هر توافق و اتفاقی شکل بگیرد اگر تضمینی وجود نداشته باشد، امکان دارد دوباره نقض شود. کنعانی همچنین درباره فعالیت شرکت‌های آمریکایی در ایران پس از احیای برجام افزود که توافق برجام و توافقی که احتمال می‌رود در آینده شکل بگیرد تنظیم‌کننده روابط دوجانبه ایران و دولت آمریکا نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر با ابراز خوش‌بینی تلویحی نسبت به حصول مذاکرات، روند مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد و گفت که پاسخ ایران منطقی و سازنده بوده و اگر طرف مقابل چنین اراده‌ای داشته باشد، دستیابی به توافق امکان‌پذیر است.

اظهارات کنعانی در حالی است که سخنگوی کاخ سفید به تازگی در واکنش به پاسخ ایران به آمریکا در مورد بسته پیشنهادی اروپا برای احیای برجام گفت جمهوری اسلامی باید به تحقیقات آژانس و مسائل باقیمانده پاسخ دهد.

XS
SM
MD
LG