لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

فرمانده ارتش ایران توقیف و رهاکردن شناورهای آمریکا را اقدام «حقوق‌بشری» دانست


 تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢
تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی توقیف و سپس رهاکردن دو شناور بدون سرنشین آمریکایی توسط ارتش را اقدامی «بین‌المللی و حقوق‌بشری» توصیف کرده و مدعی شده است آنها «به درد ما نمی‌خورند.»

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، دوربین‌های این دو شناور اکتشافی ناپدید شده‌ است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی اختصاصی به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که «معلوم نیست این دوربین‌ها در اختیار ایرانی‌ها هستند یا در جریان بیرون کشیدن و سپس به آب انداختن شناورها در آب افتاده‌اند.»

نیروی دریایی ارتش ایران روز پنجشنبه گذشته دو شناور بدون سرنشین آمریکا را در دریای سرخ توقیف و سپس رها کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی «ایرنا»، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۴ شهریور گفت ارتش این دو شناور را از آن منطقه «عبور داده» و در «منطقه امنی» رها کرد.

در همین ارتباط، نیروی دریایی ایالات متحده دوازدهم شهریورماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «نیروی دریایی آمریکا، یک کشتی جنگی ایرانی را که در تلاش برای توقیف دو شناور بدون خدمه ارتش ایالات متحده در دریای سرخ بود، رهگیری کرد. این اتفاق دو روز پس از آن که ایران در توقیف یک شناور مشابه در خلیج فارس ناموفق بود، پیش آمد.»

در ادامه این اطلاعیه آمده بود که این شناورهای بدون سرنشین در دریای سرخ توسط «ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده» کنترل می‌شوند. ناو نیروی دریایی جمهوری اسلامی به نام «جماران» این دو شناور را در حالی که در نزدیکی یکدیگر در «آب‌های بین‌المللی» در حال انجام ماموریت بودند، توقیف کرد و نهایتاً دو روز بعد این شناورها را به نیروی دریایی آمریکا بازگرداند.

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی در سخنان روز دوشنبه خود در توجیه اقدام به توقیف شناورهای بدون سرنشین آمریکا در آب‌های بین‌المللی، گفته است «ممکن بوده» آنها به امنیت «شناورهای ایران و سایر شناور‌های منطقه» آسیب وارد کنند.

بنا بر این بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده، حدود ساعت ۲ بعدازظهر نیروی دریایی آمریکا متوجه شد که ناو ایرانی به این دو کشتی بدون خدمه نزدیک شده و در حال خارج کردن هردوی آنها از آب است. دو ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده که در نزدیکی محل بودند بلافاصله به این حادثه واکنش نشان دادند و هر کدام یک هلیکوپتر را به محل اعزام کردند.

در ادامه این بیانیه آمده که هر دو ناو جنگی ایالات متحده در محل باقی ماندند و با ناو ایرانی تماس گرفتند تا دو شناور را باز پس بگیرند. نهایتا ناو ایرانی در ساعت ۸ صبح روز ۲ سپتامبر هر دو شناور را آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG