لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

بیانیه نیروی دریایی آمریکا درباره ماجرای دریای سرخ


تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢
تصویری از شناورهای بدون سرنشین ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بر روی ناوشکن جماران جمهوری اسلامی. ١ سپتامبر ٢٠٢٢

در پی توقیف دو شناور بدون خدمه ایالات متحده در دریای سرخ توسط نیروی دریایی جمهوری اسلامی و سپس رهاسازی آنها، نیروی دریایی ایالات متحده با صدور اطلاعیه‌ای جزئیات بیشتری از حادثه را بیان کرد.

در این اطلاعیه آمده است: «نیروی دریایی آمریکا، یک کشتی جنگی ایرانی را که در تلاش برای توقیف دو شناور بدون خدمه ارتش ایالات متحده در دریای سرخ بود، رهگیری کرد. این اتفاق دو روز پس از آن که ایران در توقیف یک شناور مشابه در خلیج فارس ناموفق بود پیش آمد.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است که این شناورهای بدون سرنشین در دریای سرخ توسط ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده کنترل می‌شوند. ناو نیروی دریایی جمهوری اسلامی به نام جماران این دو شناور سطحی بدون خدمه را در حالی که در نزدیکی یکدیگر در آبهای بین‌المللی در حال انجام ماموریت بودند توقیف کرد و نهایتاً دو روز بعد این شناورها را به نیروی دریایی آمریکا بازگرداند .

نیروی دریایی ایالات متحده تصریح کرده است که این شناورهای سطحی، بدون خدمه و سلاح بودند و در حال پرسه‌زنی در منطقه گشت‌زنی تعیین شده حداقل چهار مایل دریایی دورتر از نزدیکترین خط ترافیک دریایی، و در حال عکاسی غیرطبقه بندی از محیط اطراف بودند. این شناورها هیچ خطری برای ترافیک دریایی نداشتند و بیش از ۲۰۰ روز متوالی بدون حادثه در مجاورت دریای سرخ جنوبی فعالیت داشتند.

بنا بر این اطلاعیه حدود ساعت ۲ بعدازظهر نیروی دریایی آمریکا متوجه شد که ناو ایرانی به این دو کشتی بدون خدمه نزدیک و در حال خارج کردن هردوی آنها از آب است. دو ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده که در نزدیکی محل بودند بلافاصله به این حادثه واکنش نشان دادند و و هر کدام یک هلیکوپتر را به محل اعزام کردند .

هردو ناو جنگی ایالات متحده در محل باقی ماندند و با ناو ایرانی تماس گرفتند تا دو شناور را باز پس بگیرند ، نهایتاً ناو ایرانی در ساعت ۸ صبح روز ۲ سپتامبر هر دو شناور را آزاد کرد.


XS
SM
MD
LG