لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

پرونده احیای برجام؛ مشاور تیم ایران: بحران فلج‌کننده انرژی در انتظار اروپا است


در حالی که واشنگتن پاسخ ایران به آمریکا در مورد بسته پیشنهادی اروپا برای احیای برجام را غیرسازنده توصیف کرده است، مشاور تیم مذاکره کننده اتمی ایران گفته است ایران ابهامات یا خلأهای متن را نمی‌پذیرد.

محمد مرندی از این ابهامات نام نبرده اما در توئیت خود نوشته است: زمستان نزدیک است و اتحادیه اروپا با «بحران انرژی فلج کننده» مواجه است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه «کیهان» چاپ تهران نیز با اعلام اینکه مذاکره برای لغو تحریم‌ها «آب در هاون کوبیدن است» و این مذاکرات «راه به جایی نمی‌برد»، به خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران گفته است: می‌بینید که (مذاکرات) تاکنون از «ناکجا آباد» بیرون نرفته است.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان با اظهار اینکه اگر «اهل باج دادن نباشیم، مذاکرات هرگز به نقطه ای نخواهد رسید»، مدعی شده که که «دولت کنونی» اهل باج دادن نیست.

این در حالی است که علی خضریان، نماینده مجلس شورای اسلامی در مورد متن پیش‌نویس توافق احیای برجام گفته است هیچ کدام از خطوط قرمز اصلی جمهوری اسلامی در آن گنجانده نشده و حتی «راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به خود آمریکا سپرده شده» است.

از سوی دیگر، روزنامه «شرق» چاپ تهران و نزدیک به جناح اصلاح‌طلب حاکمیت ایران، در شماره روز یکشنبه سیزدهم شهریورماه خود با بیان اینکه فرض کنیم «اصلا چیزی به نام برجام وجود ندارد»، تحریم‌ها ماندنی است و از بین نمی‌رود، نوشته است: در چنین شرایطی «چاره‌ای جز پیداکردن راه‌های بومی و غیرجهانی» باقی نمی‌ماند.

این روزنامه در بخش دیگری از یادداشت روز این شماره با اظهار اینکه «اگر قرار است به برجام برنگردیم» چه بهتر که از آن فاصله بگیریم، آورده است: «وقت‌مان را تلف نکنیم و کار را یکسره کنیم» و نتیجه گرفته است که این قطع امید از برجام، «خودش یک مانیفست تازه برای اقتصاد، سیاست و شاید فرهنگ» است.

ایران حدود ده روز پیش اعلام کرد نظرات خود را در مورد پاسخ آمریکا «درباره متن پیش‌نویس توافق احتمالی احیای برجام» به جوزپ بورل «هماهنگ‌کننده مذاکرات و نماینده اتحادیه اروپا» تحویل داده است.

پس از آن معاون سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده تایید کرد که آمریکا پاسخ ایران را از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده و در حال بررسی آن است. ودانت پاتل افزود: «پاسخ ایالات متحده از طریق اتحادیه اروپا ارسال خواهد شد اما متاسفانه پاسخ ایران سازنده نیست.»

XS
SM
MD
LG