لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

اثر دیده‌نشده مارکز از «گاوصندوقی غبارآلود» بیرون می‌آید: در ماه اوت همدیگر را خواهیم دید


گابریل گارسیا مارکز
گابریل گارسیا مارکز

سرانجام شایعات درباره وجود کتابی از گابریل گارسیا مارکز، نویسنده سرشناس کلمبیایی به واقعیت پیوست و این اثر دیده نشده با عنوان «در ماه اوت همدیگر را خواهیم دید» سال آینده منتشر خواهد شد.

به گزارش گاردین، مدتها شنیده می‌شد که احتمالا یک شاهکار ادبی دیده نشده در گاوصندوقی غبارآلود که توسط خانواده این نویسنده فقید نگهداری می‌شود، یا در آرشیو خصوصی او در دانشگاه تگزاس وجود دارد.

انتشارات «پنگوئن رندوم هاوس» جمعه این موضوع را تأیید کرد و از انتشار رمان در سال ۲۰۲۴ در آمریکای لاتین خبر داد.

انتشار این خبر بازتاب گسترده‌ای در محافل ادبی داشت و طرفداران گابریل گارسیا مارکز را غافلگیر کرد. هر چند بسیاری امکان وجود دستنوشته یا نسخه‌ خطی از این نویسنده را محتمل می‌دانستند ولی انتشار یک رمان فقط در حد شایعه بود.

از هنگامی که گابریل گارسیا مارکز داستان کوتاهی را در مجله کلمبیایی «کامبیو» در سال ۱۹۹۱ منتشر کرد، گمانه‌زنی‌ها درباره این کتاب مطرح شد. داستان آنا ماگدالنا باخ، زن میانسالی که هنگام بازدید از یک جزیره گرمسیری برای گذاشتن گل بر روی قبر مادرش، درگیر رابطه‌ای عاشقانه می‌شود، ظاهراً نخستین فصلی از کتاب بود که گابریل گارسیا مارکز روی آن کار می‌کرد.

اما پس از مرگ این نویسنده مشهور بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ که با نام گابو شناخته می‌شد، اعتقاد بر این بود که کتاب هرگز دیده نخواهد شد چون خانواده این نویسنده از انتشار یک اثر ناتمام استقبال نمی‌کند.

گابریل گارسیا مارکز
گابریل گارسیا مارکز

جیمی آبلو، مدیر بنیاد گابو گفت :«تاکنون موضع دو فرزند مارکز این بود که کتاب منتشر نشود اما ظاهراً آنها پس از خواندن دست‌نوشته نظر خود را تغییر دادند.»

رودریگو و گونزالو گارسیا، فرزندان مارکز جمعه گفتند که آنها این اثر را بسیار ارزشمند می‌دانند و نباید از کلمبیا و جهان گسترده‌تر که به شدت تحت تأثیر داستان‌های تحسین‌شده رئالیسم جادویی مارکز قرار گرفته است، پنهان بماند.

آنها با اشاره به اینکه تقریبا ۱۰ سال پس از مرگ پدر خود بار دیگر داستان را خواندند، «در ماه اوت همدیگر را خواهیم دید» را متن بسیار لذتبخشی توصیف کردند که دارای تمامی ویژگی‌های همیشگی آثار مارکز به ویژه «عشق» است.

هنوز جزئیات زیادی درباره کتاب منتشر نشده است ولی شامل پنج بخش جداگانه با محوریت آنا ماگدالنا است و حدود ۱۵۰ صفحه خواهد بود. هنوز جزئیات انتشار نسخه انگلیسی مشخص نیست.

کتاب‌های گابو بیشتر از هر نویسنده اسپانیایی‌زبانی در جهان ترجمه شده است و الهام بخش بسیاری از آثار دنیای هنر و سرگرمی است. مشهورترین رمان او با عنوان «۱۰۰ سال تنهایی» به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین آثار ادبی زبان اسپانیایی شناخته می‌شود.

گابریل گارسیا مارکز این توانایی را داشت که به‌وضوع زیبایی کلمبیا را در آثارش به‌تصویر بکشد و در عین حال تاریخ غم‌انگیز و خونین درگیری‌های زنجیره‌ای آن را به‌ تصویر بکشد.

گابریل گارسیا مارکز
گابریل گارسیا مارکز

هر چند که خبر انتشار کتاب جدید بسیار هیجان‌انگیز است ولی بحث‌های انتقادی درمورد اینکه آیا یک اثر ناتمام باید پس از مرگ نویسنده منتشر شود یا خیر را نیز به دنبال داشت، به ویژه اینکه مارکز دقت و وسواس زیادی در انتشار آثارش داشت.

با این حال خوان گابریل واسکز، نویسنده تحسین‌شده کلمبیایی از این موضوع استقبال می‌کند. او در این باره می‌گوید: «برای من این یک خبر عالی است. شما باید بدانید که چگونه آن را بخوانید، این یک کار تمام شده نیست و گارسیا مارکز یک صنعتگر بسیار دقیق بود. اما ما می توانیم از آن به همان اندازه که هست لذت ببریم، یک کار ناتمام از یک هنرمند بزرگ. دلیلی وجود ندارد که ما از این لذت محروم شویم.»

XS
SM
MD
LG