لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۴

کارلوس فوئنتس درگذشت


کارلوس فوئنتس نویسنده برجستۀ مکزیکی و برنده چندین جایزه جهانی ادبی در بیمارستانی در پایتخت مکزیک درگذشت. او به هنگام مرگ ۸۳ ساله داشت.

فلیپه کالدورن، رئیس جمهوری مکزیک که از دوستداران فوئنتس بود، طی پیامی مرگ او را ضایعه بزرگی برای آمریکای لاتین دانست. فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز با ارسال پیامی به مردم و دولت مکزیک درگذشت فوئنتس را تسلیت گفت.

این چهره برجسته ادبی و سیاسی آمریکای لاتین از منتقدان اصلی حکومتهای استبدادی آمریکای لاتین بشمار می رفت و سالهایی دراز به دلیل مخالفت با حکومتهای وقت مکزیک در تبعید و در کشورهای انگلیس، اسپانیا، آمریکا و دیگر کشورها زندگی می کرد. او همواره از مخالفان حکومت درازمدت حزب بنیاد انقلابی مکزیک بود که بیش از ۷۰ سال بر این کشور حاکم بود.

فوئنتس با وجود پشتیبانی از انقلاب کوبا، بازداشت نویسندگان و روشنفکران کوبایی توسط دولت فیدل کاسترو را محکوم کرده بود.

کارلوس فوئنتس همراه با گابریل گارسیا مارکز نویسنده کلمبیایی و ماریو وارگاس یوسا نویسنده پرویی از جمله نویسندگانی هستند که جهان را متوجه ادبیات آمریکای جنوبی کردند.

رمان «گرینگوی پیر» که روایتگر انقلاب مکزیک است، پس از آن که در شمار پرفروشترین رمانهای آمریکا قرار گرفت، مورد توجه هالیوود قرار گرفت و فیلمی براساس آن با بازی گریگوری پک ساخته شد که مورد استقبال سینمادوستان قرار گرفت.

کارلوس فوئنتس در خانواده یک دیپلمات مکزیکی در پاناما به دنیا آمد و خود نیز به عنوان دیپلمات خدمت کرد. اما به مخالفت با سرکوب جنبش دانشجویان دانشگاههای مکزیک توسط گوستاو دیاز رئیس جمهوری وقت مکزیک، پرداخت. فوئنتس که مدتی سفیر مکزیک در فرانسه بود در اعتراض به سیاستهای دولت متبوعش از سمت خود کناره گیری کرد و دیگر شغل دولتی نپذیرفت و به نوشتن رمان و تدریس ادبیات خلاقه پرداخت.

او طی این سالها مدافع حقوق کارگران مهاجر مکزیکی در آمریکا بود و همواره خواهان اعطای حق اقامت قانونی به مهاجران غیرقانونی مکزیکی در آمریکا بود.

رمان «مرگ آرتیمو کروز» او در ایران نیز توسط مهدی سحابی ترجمه و منتشر شده است. این رمان از جمله رمانهای پرفروش فوئنتس است.
XS
SM
MD
LG