لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

مراسم یادبود مارکز در مکزیکوسیتی برگزار شد


Colombia Garcia Marquez
Colombia Garcia Marquez
دوستداران گابریل گارسیا مارکِز، نویسنده نامدار کلمبیا امروز در مراسم یادبود او در پایتخت مکزیک نسبت به او ادای احترام کردند.

هزاران نفر از هواداران نویسنده صد سال تنهایی در کاخ هنرهای زیبای مکزیکو سیتی ساعتها در صف ایستادند تا نیم نگاهی به ظرف حاوی خاکستر باقیمانده از پیکر او بیاندازند؛ و در همین حال سه نوازنده موسیقی ویژه کلمبیا را می نواختند.

کاخ هنرهای زیبا با صدها گل رُز، که مطلوب برنده جایزه نوبل بود، آراسته شده بود.
پس از انجام آخرین دیدار، رؤسای جمهور مکزیک و کلمبیا سخنانی در شأن و مقام این نویسنده بزرگ ایراد کردند، و آنگاه جمعیتی که در بیرون از قصر به انتظار ایستاده بودند، پروانه های کاغذی زرد را در هوا به پرواز درآوردند، که اشاره ای بود به شخصیت داستان صد سال تنهایی مارکز.

انریکو پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک در سخنانش گفت: مرگ گابریل گارسیا مارکز نه فقط ضایعه ای برای ادبیات بلکه برای بشریت است. نسلهای مختلف در داستانهای او پاسخی براس سوالات خود، رویاها، و معنای زندگی را یافتند...

خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا نیز گفت: ما اینجا آمده ایم که شهادت دهیم گابریل گارسیا مارکز، یک کلمبیایی هنوز زنده است. او در کتابهایش و نوشته هایش زنده است، ولی بیش از هر چیز او برای همیشه در امیدهای بشریت زنده خواهد ماند.

گارسیا مارکز روز پنجشنبه در سن ۸۷ سالگی در مکزیکو سیتی درگذشت.
XS
SM
MD
LG