لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

کری: روسیه برای حفظ آتش بس سوریه اقدام فوری کند؛ لاوروف: توافق ما باید بماند


وزیر خارجه آمریکا روز جمعه بار دیگر با همتای روس خود برای بحران سوریه دیدار و گفت و گو کرد. جان کری می گوید مذاکرات پیشرفت اندکی داشته اما نیاز است که روسیه برای حفظ آتش بس، اقدام فوری انجام دهد. وزیر خارجه روسیه هم تاکید دارد باید آمریکا و روسیه برای حفظ آتش بس فعلی تلاش کنند.

روز جمعه دوم مهر، جان کری بعد از دیدار با سرگئی لاوروف گفت: ما با هم درباره سوریه مذاکره کردیم و نظرات مان را گفتیم که کمی پیشرفت داشتیم.

به گزارش سی ان ان، کری گفت: ما در حال ارزیابی برخی از ایده های یکدیگر هستیم تا بتوانیم به یک راه حل سازنده برسیم.

دیدار آقای کری و لاوروف در حاشیه روز چهارم نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد.

روز جمعه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مجمع عمومی سخنرانی کرد و پس از آن در جلسه پرسش و پاسخ به پرسش های خبرنگاران پاسخ گفت.

آقای لاوروف در سخنرانی خود گفت سال گذشته در همین مکان این توافق وجود داشت که جهان از حالت تکصدایی و دو قطبی به چندصدایی پیش برود. جهان دمکراتیک چالش هایی دارد که باید با مقابله مشترک ما به آن پاسخ داده شود.

لاوروف گفت:‌«در حال حاضر جلوگیری از سقوط توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه و تحقیق عادلانه و بیطرف در صورت لزوم درباره حلب و دیرالزور حیاتی است.»‌

پیشتر در ماه سپتامبر ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا سربازان سوریه در دیرالزور را هدف قرار داده بود و چند روز بعد کاروان کمک های انساندوستانه سازمان ملل متحد در راه حلب هدف قرار گرفت.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که «تعهد به خواسته شورای امنیت درباره تفکیک نیروهای موسوم به اپوزیسیون میانه رو از تروریست ها حیاتی است. اینجا مسوولیت عمده با آمریکا و اعضای ائتلافش است.»‌

سرگئی لاوروف ساعتی بعد در جمع خبرنگاران حضور یافت. او در این نشست گفت:‌‌ «این که کشورها علیه اسد، رییس جمهور مشروع سوریه عمل کنند کاملا غیرمسوولانه است. داعش تهدید بزرگتری است از رژیم اسد.»

لاوروف گفت حل بحران سوریه «بدون سرکوب داعش، جبهه النصرت و دیگر گروه های تروریستی که به آنها پیوستند امکان ندارد.»

آمریکا و روسیه پیشتر در اوایل ماه سپتامبر توافق آتش بس سوریه را امضا کردند. هر دو طرف پذیرفتند که با نفوذ بر دولت سوریه و اپوزیسیون میانه رو به خشونت ها خاتمه دهند.

از آن زمان روسیه بارها واشنگتن را به نقض تعهداتش متهم کرده است.

حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به مقری از سربازان ارتش سوریه، با اعتراض روسیه روبرو شد اما آمریکا اعلام کرد این حملات به اشتباه صورت گرفته است.

از سوی دیگر، آمریکا از روسیه به خاطر کوتاهی در محافظت از کمک های بشر دوستانه به ساکنان حلب انتقاد کرد. روسیه قرار بود امنیت کاروان های امدادی به حلب را تامین کند.

XS
SM
MD
LG