لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۰

جان کری: روسیه در تردد کاروان های امدادی بر اسد فشار بیاورد


جان کری و سرگئی لاورورف وزیران خارجه آمریکا و روسیه هفته گذشته توافق آتش بس سوریه را امضا کردند
جان کری و سرگئی لاورورف وزیران خارجه آمریکا و روسیه هفته گذشته توافق آتش بس سوریه را امضا کردند

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه روسیه را به دلیل آنچه که کوتاهی در انجام توافق آتش بس در سوریه خواند، مورد انتقاد قرار داد.

کری از روسیه خواست "دست از جلب توجه بردارد و به انتقال کمک های انساندوستانه کمک کند."

اظهارات کری در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان ایراد شد. وزیر خارجه آمریکا این سخنان را کمی پس از آن گفت که کاروان های کمک های انساندوستانه از رسیدن به مناطق بسیار آسیب دیده در سوریه بازماند.

جان کری گفت: "الان صبح یکشنبه است. آتش بس شامگاه دوشنبه گذشته آغاز شد و قرار است که ادامه داشته باشد."

کری انگشت اتهام را به سوی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه نشانه رفت که با شورشیان مخالف دولت در جنگ است. آمریکا و روسیه در حمایت از طرف های درگیر جنگ داخلی در سوریه اختلاف نظر دارند. آمریکا از شورشیان مخالف دولت اسد حمایت می کند و روسیه مدافع سرسخت اسد است. در عنی حال واشنگتن و مسکو سعی دارند علیه گروه های تروریستی در سوریه همکاری کنند.

جان کری گفت بشار اسد راه کاروان های امدادی را سد کرده و به خشونت ها ادامه می دهد. او از سوریه خواست تا بر اسد فشار بیاورد. کری گفت: "بگذارید صریح بگویم: روسیه قرارداد آتش بس را امضا کرده و اسد گفته به آن احترام می گذارد. بنابراین باید جنگ را متوقف کرده و بگذارند مرکز اجرای آتش بس تشکیل شود تا آمریکا و روسیه بتوانند برای پرهیز از رویدادهای وحشتناکی مثل دیروز که پشیمانی و تاسف به بار آورد، هماهنگ باشند."

آقای کری به حمله اشتباهی نیروهای ائتلاف به سربازان دولت سوریه اشاره داشت. آمریکا گفت نیروهای ائتلاف تحت حمایت واشنگتن در جریان عملیات علیه داعش اشتباها سربازان را هدف قرار داده و درباره آن ابراز تاسف کرد.

XS
SM
MD
LG