لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۳

مسکو در اعتراض به حمله نیروهای ائتلاف علیه سربازان سوریه، خواستار جلسه شورای امنیت شد


حمله هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در روز شنبه ده ها سرباز سوریه را به کشتن داده و گفته می شود که توافق آتش بسی را که پیشتر میان آمریکا و روسیه امضا شد نقض کرده است. روسیه در اعتراض به همین مسئله خواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد.

ارتش آمریکا می گوید پس از اطلاعرسانی روسیه حمله هوایی ائتلاف به مواضعی که گمان می شد متعلق به داعش در شمال شرق سوریه است متوقف شد.

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه شنبه به درخواست روسیه برگزار شد تا به اتهام مسکو علیه واشنگتن مبنی بر حمله هوایی به نیروهای دولت سوریه در شهر دیرالزور رسیدگی شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن ابراز تاسف از کشته شدن نیروی نظامی سوریه در این حمله طی اقدامی اشتباهی، از روسیه به علت درخواست تشکیل این جلسه ، شدیداً انتقاد کرد و از مسکو خواست به جای آن، خواستار اقدام فوری جهانی برای پایان دادن به حملات هوایی دولت سوریه به بیمارستان ها و اردوگاه های پناهجویان و کشتار مردم بیگناه آن کشور شود.

سامانتا پاور گفت آمریکا در باره حمله هوایی به نیروهای نظامی دولت سوریه تحقیق خواهد کرد ، اما ، درخواست روسیه برای تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت را ، شگردی شناخته شده خواند که هدف آن منحرف ساختن توجه جهانیان از قساوت های مداوم و بی وقفه رژیم بشار اسد علیه مردم آن کشور است.

خانم پاور گفت: "چرا ما امشب در این جلسه هستیم؟ تشکیل این جلسه برای منحرف کردن اذهان از وقایعی است که در سوریه رخ می دهد. وقتی حقایق بر وفق مراد نیست با ایجاد و دامن زدن به مسئله ای دیگر سعی به ایجاد تنش می کنند. این به کار گرفتن نمونه ای شناخته شده از تردستی های است که شاید به کمک آن بتوانند تمرکز جهان و رسانه ها را کمی از آن چه که رخ می دهد، منحرف کنند. فرصت تغییر برای مردم سوریه اکنون با خطر روبرو است. از این رو ما از روسیه می خواهیم بجای این جلسه خواستار تشکیل جلسه اضطراری در مورد رژیم اسد شود و از اسد بخواهد به توافقی که هردو خواستار اجرای آن هستیم عمل کند. "

خانم پاور توجیه ویتالی چورکین، سخنگوی وزارت خارجه روسیه را که پیشتر سعی کرده بود ،آمریکا را شریک جرم داعش معرفی کند ، شرم آور خواند و گفت: "روسیه خودش را به عنوان مدافع جهان علیه تروریسم معرفی می کند و بخشی از ادعایش بر این پایه استوار است که آمریکا به نوعی جنگ با داعش را دست کم می گیرد. در واقع ، سخنگوی روس ها سعی کرد این طور القا کند که آمریکا همدست و یا حتی حامی داعش است. شهروندان آمریکایی به دست داعش گردن زده شدند. ما ائتلافی از ۶۷ کشور را برای نابود ساختن داعش رهبری می کنیم. داعش ۴۰ درصد از مناطق تحت تصرفش را در نتیجه عملیات ما از دست داده است. ما این را جدی تلقی می کنیم. این یک بازی نیست. سخنگوی روس ها که همدستی ما با داعش را القا می کند، باید از این کارش شرمنده باشد."

خانم پاور تاکید کرد که جنگنده های هوایی ائتلاف می خواستند مواضع افراط گرایان را در دیرالزور هدف قرار دهند و آمریکا هرگز قصد نقض توافق با روسیه را نداشته است.

در همین حال ، در ششمین روز از توافق هفت روزه آمریکا و روسیه که کاستن از خشونت و توزیع فوری کمک های بین المللی در میان اهالی شهر جنگ زده حلب در سوریه بخش های کلیدی آن است بسیاری از کامیون های حامل کمک سازمان ملل کماکان در گمرک مرز ترکیه و سوریه معطل اند. آسوشیتدپرس می گوید روز شنبه تنها چند کامیون سازمان ملل توانستند وارد خاک سوریه شوند. هنوز گزارشی حاکی از توزیع این کمک ها داده نشده است.

سازمان ملل دولت سوریه را متهم به کارشکنی در توزیع کمک های بین المللی به شرق حلب کرده است.

XS
SM
MD
LG