لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۳

دستیار خامنه‌ای: ممکن است "سهم ایران" در سوریه نادیده گرفته شود


رحیم صفوی در میان محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه و سید علی خامنه‌ای
رحیم صفوی در میان محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه و سید علی خامنه‌ای

دستیار آیت‌الله خامنه‌ای در نیروهای مسلح هشدار داد که ممکن است آمریکا و روسیه "زد و بند" کنند و "سهم ایران" در سوریه نادیده گرفته شود.

سرلشکر سید یحیی(رحیم) صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و دستیار رهبر جمهوری اسلامی ایران در نیروهای مسلح در یک گفت‌وگوی تلویزیونی پخش شده از شبکه پنج صدا و سیمای ایران گفت: "هم اکنون ساز و کاری بین آمریکایی‌ها و روس‌هاست که امیدواریم آمریکایی‌ها سر روس‌ها کلاه نگذارند و روس‌ها را در یک بازی که منافع آمریکایی‌ها بیشتر باشد و یا در بازی که سهم کمتری به ایران داده شود قرار ندهند."

به گفته آقای صفوی، جمهوری اسلامی باید حواسش باشد تا در "زد و بند" دو قدرت آمریکا و روسیه، "منافع ایران و سهم ایران"نادیده گرفته نشود.

این فرمانده ارشد نظامی آرایش قدرت در سوریه را این گونه ترسیم کرد که ایران، عراق، حزب الله لبنان و روسیه به عنوان مدافعان دولت بشار اسد و در مقابل آنها آمریکا، اسرائیل، کشورهای عربی، اردن و ترکیه قرار دارند.

او ازسرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس به عنوان " بهترین دوستان" خود نام برد و گفت که هر دو سه هفته یک بار با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

آقای صفوی، قاسم سلیمانی را یک چهره صرفا نظامی ندانست و گفت که علاوه بر حضور در "خط مقدم" سوریه و عراق با مسئولینی مانند بشار اسد و حیدر العبادی "نشست و برخاست" دارد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از متحدان و مدافعان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و نظامیان خود در سوریه را نیروی "مستشاری" می‌داند.

مقامات ایران بارها اعلام کرده‌اند که اگر حضور نظامی ایران نبود، دولت دمشق سقوط می‌کرد اما به نظر می‌رسد که در ماه‌های اخیر طیفی از مقامات ایران نگران کاهش تاثیر و اهمیت ایران و افزایش نقش روسیه در معادلات سوریه هستند.

در عین حال ایران در اقدامی بی‌سابقه به هواپیماهای نظامی روسیه اجازه داد تا با استقرار در پایگاهی در همدان، از خاک ایران برای بمباران مواضعی در سوریه پرواز کنند.

XS
SM
MD
LG