لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

آمریکا: بابت حمله اشتباهی در سوریه متاسفیم


حمله شامگاه شنبه نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه تنش های جدیدی را میان واشنگتن و مسکو ایجاد کرده است.

این واقعه توافق آتش بس شکننده امضا شده میان آمریکا و روسیه را دچار تنش کرده است. خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از ارتش آمریکا گفت که نیروهای ائتلاف به طور غیرعمدی و هنگام حمله به مواضع داعش در شرق سوریه در روز شنبه، سربازان سوری را هدف قرار داده اند. سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز درباره این اشتباه عملیاتی ابراز تاسف کرده است.

سوریه حمله روز شنبه آمریکا در شهر شرقی دیرالزور را "خطرناک و تخاصم علیه جمهوری سوریه و ارتش آن" نامید.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای به سازمان ملل متحد و شورای امنیت از حمله چندباره ائتلاف به رهبری آمریکا علیه ارتش سوریه در روز شنبه خبر داد. این بیانیه گفت آمریکا عمدی و از پیش برنامه ریزی شده" بود و ده ها سرباز سوری را کشت.

ارتش روسیه می گوید از ارتش سوریه شنیده است که دستکم ۶۲ سرباز در این حملات کشته شده و بیش از صد نفر مجروح شده اند.

ایران، دیگر متحد دولت سوریه نیز حملات هوایی آمریکا را محکوم کرد و گفت این امر تمامیت ارضی سوریه را نقض کرده و نشان داد که "گروه های تروریستی از حمایت آمریکا در سوریه برخوردارند."

جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه شنبه نیز به درخواست روسیه برگزار شد تا به اتهام مسکو علیه واشنگتن مبنی بر حمله هوایی به نیروهای دولت سوریه در شهر دیرالزور رسیدگی شود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد ضمن ابراز تاسف از کشته شدن نیروی نظامی سوریه در این حمله گفت این عملیات به خطا سربازان را هدف قرار داده است. سامانتا پاور شامگاه شنبه از روسیه به علت درخواست تشکیل این جلسه ، شدیداً انتقاد کرد و از مسکو خواست به جای آن، خواستار اقدام فوری جهانی برای پایان دادن به حملات هوایی دولت سوریه به بیمارستان ها و اردوگاه های پناهجویان و کشتار مردم بیگناه آن کشور شود. نیروهای ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا نیز پذیرفته که در عملیات هوایی در شرق سوریه اشتباها مواضع نیروهای دولتی سوریه را هرف قرار داده است.

درگیری های دیگر

داعش روز یکشنبه یک هواپیمای ارتش سوریه را از پادرآورد. همزمان نیروهای دولتی سوریه مناطقی را که یک روز پیش پس از حمله اشتباهی نیروهای آمریکا به ارتش دولتی به داعش واگذار کرده بودند، بازپس گرفتند.

گروه های اپوزیسیون ناظر بر وضعیت روسیه می گویند هواپیماها در روز دوشنبه به مناطق تحت کنترل شورشیان در شهر شمالی حلب حمله کردند. در این حملات که اولین مورد حمله علیه شورشیان پس از آتش بس است، چندین نفر مجروح شدند.

در جنوب سوریه هلیکوپترهای دولتی بر روستاهای تحت کنترل شورشیان بمب بشکه ای پرتاب کردند. خبرگزاری اسوشیتدپرس می گوید در این حمله هشت نفر کشته شدند.

پس از آن که فعالان از حملات فوق خبر دادند، مسکو تقصیر را بر گردن اپوزیسیون انداخت. سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت "تروریست ها و اپوزیسیون" از آتش بس برای "پیشبرد نیروهای خود و آماده شدن برای عملیات جدید استفاده می کنند."

سخنگوی وزارت دفاع روسیه گفت مسکو هنوز نتوانسته با اپوزیسیون تحت حمایت واشنگتن در سوریه تماس گرفته و آتش بس را هماهنگ کند. او گفت آمریکا حتی سعی نکرد تا به اپوزیسیون تحت حمایت خود بگوید که دست نگه دارد.

جنگنده های هوایی ارتش سوریه روز یکشنبه ، مواضع داعش در استان شرقی دیرالزور را هدف قرار دادند. این حمله همان منطقه ای را هدف قرار داده است که جنگنده های هوایی ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا ، روز گذشته اشتباهاً ، به واحد های نظامی ارتش سوریه حمله کرده بودند. ارتش سوریه می گوید ، توانسته است ، کنترل منطقه ای در دیرالزور که در تصرف داعش بود را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG