لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

کری: انتظار می رود کمک‌های امداد روز دوشنبه به هشت منطقه در سوریه برسد


جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید انتظار می رود کمک های انسانی روز دوشنبه به دست کم به هشت منطقه جنگزده در سوریه برسد. این اظهارات آقای کری در شرایطی بیان می شود که نشانه ها حاکی از مشکلات شدید بر سر ادامه آتش بس در سوریه است. آتش بس در سوریه در پی مذاکرات آمریکا و روسیه برای ارسال کمک های انسانی به غیرنظامیان سوری حاصل شد، اما گزارش هایی از ادامه درگیری ها منتشر شده است.

به گزارش رویترز، جان کری روز دوشنبه در جریان دیدار با رئیس جمهوری تونس در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت وضعیت آتش بس در یکشنبه شب خوب بود و "کامیون های امداد امروز به سمت هشت منطقه و یا بیشتر حرکت می کنند...منتظر می مانیم ببینیم امروز چه می شود."

درگیری های سوریه که روز دوشنبه گزارش شد آتش بس یک هفته ای را به خطر انداخته است و هنوز کمک ها به مناطق تحت کنترل شورشیان در شهر محاصره شده حلب نرسیده است. ارسال کمک ها به این منطقه از موارد مهم توافق آتش بس بوده است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن که اخبار خود را از فعالان سوری می گیرد می گوید از زمان اعلام آتش بس در سوریه ۹۲ نفر از جمله ۲۹ کودک و نوجوان و ۱۷ زن کشته شده اند. این آمار شامل سربازان کشته شده سوری و پیکارجویان داعش که در استان دیرالزور کشته شدند، نمی شود.

روز دوشنبه مخالفان سوری گفتند نیروهای دولتی و متحدان آنها ۲۵۴ با آتش بس را از زمان آغاز آن در ۱۲ سپتامبر نقض کرده اند و رسانه دولتی سوریه نیز گزارش داد شورشیان تنها در روز یکشنبه ۳۲ بار آتش بس را نقض کردند.

اعتراف بریتانیا به مشارکت در بمباران مواضع ارتش سوریه

در همین حال، بریتانیا روز دوشنبه گفت که در حملات هوایی تحت رهبری آمریکا که به کشته شدن سربازان ارتش سوریه در روز شنبه منجر شد، شرکت داشته است. وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه ای گفت از روی عمد، سربازان سوری را هدف قرار نمی دهد.

پیشتر وزارت دفاع روسیه در روز شنبه گذشته گفته بود که هواپیماهای نظامی آمریکا بیش از ۶۰ سرباز سوری را در چهار حمله هوایی با دو هواپیمای اف-۱۶ و دو هواپیمای A-۱۰ کشتند. روسیه گفت این هواپیماها از عراق به پرواز در آمده بودند. جان کری روز یکشنبه در گفتگو با CNN از بابت این حمله ابراز متاسف کرد.

استرالیا نیز در آن حملات مشارکت داشت و با خانواده سربازان کشته شده سوری و مجروح ابراز همدردی کرد.

XS
SM
MD
LG