لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

سفر گزارشگر ویژه سازمان ملل به ایران برای بررسی تاثیرات تحریم‌ها بر وضعیت حقوق بشر


گزارشگر ویژه سازمان ملل درباره تاثیرات منفی اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه بر وضعیت حقوق بشر، طی روزهای ١٧ تا ٢٨ اردیبهشت از ایران دیدار خواهد کرد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیشتر از سفر یکی از کارشناسان عالی‌رتبه این سازمان به ایران با هدف بررسی تاثیرات منفی «تحریم‌های یکجانبه» بر وضعیت حقوق بشر در ایران خبر داده بود.

النا دوهان در این سفر ضمن دیدار با نمایندگان دولت ایران، با دفاتر نهادهای وابسته به سازمان ملل و همچنین سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشری حاضر در ایران و به ‌ویژه سازمان‌های مردم نهاد متضرر از تحریم‌ها به طور خصوصی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر این گزارشگر ویژه به ایران در حالی قرار است انجام شود که جمهوری اسلامی تاکنون از ورود گزارشگران ویژه حقوق بشر به ایران جلوگیری کرده و گزارش‌های آنها درباره موارد نقض حقوق بشر در کشور را رد کرده است.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، اوایل فروردین ۱۴۰۱ در مصاحبه‌ای اختصاصی با صدای آمریکا ضمن رد اتهامات مقام‌های جمهوری اسلامی درباره صحت گزارش‌هایش از آنها خواست به تعهدات بین‌المللی پایبند باشند و به وی اجازه دهند به منظور تهیه گزارش در مورد وضعیت حقوق بشر به ایران سفر کند.

خانم دوهان هفته گذشته با انتشار توییتی ضمن اعلام این خبر «از مشارکت همه طرف‌های ذینفع به منظور جمع‌آوری و تأیید اطلاعات مربوطه» استقبال کرده بود.

در این فراخوان از ایرانیان خواسته شده است نظرات خود را درباره پرسش‌هایی همچون نمونه‌هایی از نقض حقوق بشر در نتیجه تحریم‌ها، اقشار و لایه‌‌ای متضرر از تحریم‌ها، کالاها و خدمات مستثنی از تحریم‌ها، تاثیر تحریم‌ها بر گروه‌های آسیب‌پذیر، بخش خصوصی، و حقوق بشر ایرانیان ساکن خارج مطرح کنند.

طبق فراخوان کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، هویت همه افراد و سازمان‌های شرکت‌کننده در این فراخوان ناشناس باقی خواهد ماند و خانم دوهان تمامی یافته‌ها و سفارش‌های خود را در قالب گزارشی به پنجاه و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در سپتامبر سال جاری ارائه خواهد کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG