لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

خطیب‌زاده گزارش جاوید رحمان در مورد نقض حقوق بشر در ایران را «مغرضانه» خواند


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تازه‌ترین گزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران را «مغرضانه و جانبدارانه» خواند و آن را «موجب تخریب و تضعیف حقوق بشر» دانست.

جاوید رحمان روز پنجشنبه حکومت ایران را به ادامه نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد و با اشاره به تازه‌ترین گزارش خود، از جامعه جهانی خواست مقامات جمهوری اسلامی را در قبال نقض حقوق بشر در کشور و در ارتباط با وقایعی مثل اعدام‌های سال ۶۷ و سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ «پاسخگو» کنند.

خطیب‌زاده روز جمعه ۲۷ اسفند در واکنش به این اظهارات، با متهم کردن جاوید رحمان به عدم بی‌طرفی، گزارش او را «ناقص» توصیف کرد و رویکرد کشورهای غربی به حقوق بشر را «دوگانه و ریاکارانه» خواند .

جاوید رحمان در گزارش خود با انتقاد از اعدام‌های پرشمار در ایران و به‌ویژه اعدام کودک‌مجرمان، توضیح داد که بیشتر این افراد به وکیل انتخابی دسترسی ندارند و در پی دادرسی ناعادلانه به اعدام محکوم می‌شوند.

ایران پس از چین دومین کشور جهان از نظر شمار بالای اعدام‌هاست و از معدود کشورهایی است که همچنان به اعدام افرادی ادامه می‌دهد که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال داشته‌اند.

نقض حق دسترسی آزاد به اطلاعات و طرح مجلس شورای اسلامی برای محدودیت و نظارت بیشتر بر اینترنت، موسوم به «طرح صیانت از کاربران فضای مجازی»، عدم رسیدگی شفاف به پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، بازداشت فعالان و وکلای دادگستری، سرکوب اعتراضات، قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان، ازدواج کودکان، و نقض حقوق اقلیت‌ها، از جمله موارد دیگری بود که گزارشگر ویژه سازمان ملل به آن اشاره کرد.

جمهوری اسلامی ایران به گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد اجازه بازرسی و سفر به ایران را نمی‌دهد، اما در عین حال آنها را متهم به سیاه‌نمایی و سیاسی کاری در ارائه گزارش‌های سالانه خود می‌کند.

XS
SM
MD
LG