لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۹

طرحی با حمایت دو حزب آمریکا در واکنش به اقدام ایران برای ربودن مسیح علی‌نژاد به سنا معرفی شد


از راست: سناتور پت تومی، سناتور بن کاردین و مسیح علی‌نژاد، روز پنجشنبه در ساختمان سنای آمریکا
از راست: سناتور پت تومی، سناتور بن کاردین و مسیح علی‌نژاد، روز پنجشنبه در ساختمان سنای آمریکا

طرحی با حمایت هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات که عنوان «مسیح علی‌نژاد» خبرنگار و همکار صدای آمریکا را بر خود دارد، معرفی شد. بر اساس این طرح، اقدامات عوامل و افرادی از نظام جمهوری اسلامی ایران برای آدم‌ربایی، آزار و اذیت مخالفان و دگراندیشان، با عواقبی از جمله تحریم‌ها روبرو خواهد بود.

این طرح که نام کامل آن «آزار مسیح‌ علی‌نژاد و هدف‌گیری غیرقانونی» است، روز پنجشنبه ۱۲ آذر در مراسمی از سوی سناتور بن کاردین و سناتور پت تومی معرفی شد. مسیح علی‌نژاد هم در این مراسم حضور داشت.

بن کاردین، نماینده ایالت مریلند در سنا از حزب دموکرات در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد این طرح و با توجه مذاکرات فعلی احیای برجام گفت: «اول، توافقی که قابل اجرا باشد و برای همیشه جلوی ایران مسلح به سلاح هسته‌ای را بگیرد، ولی دوم من خواهان مقابله با نقض فعالیت‌های بین‌المللی آنها از جمله سابقه فاجعه‌بار آنها در حوزه حقوق بشر هستم.»

پت تومی، نماینده ایالت پنسیلوانیا در سنا از حزب جمهوری‌خواه نیز در مورد معرفی این طرح همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: مهم است این پیام را بفرستیم که حتی اگر فکر کنیم رژیم در مورد برنامه هسته‌ای خود تعهداتی خود می‌دهد، که به باور من حتی اگر چنین تعهدی بدهند، به آن عمل نخواهند کرد؛ حتی در این صورت باز هم ناکافی است که در مقابل آن‌همه رفتار بدخواهانه، چشم‌پوشی کنیم.

سناتور تومی افزود: «مثل تولید موشک برای تحویل کلاهک، حمایت‌هایشان از تروریسم در خاورمیانه و فراتر از آن. و این برای رژیم خیلی پررویی است که بخواهد به خاک ایالات متحده آمده و یک شهروند آمریکایی را بربایند.»

پت تومی در ادامه گفت:‌«در نتیجه من فکر می‌کنم باید طبقه‌بندی را کمی تغییر دهیم، ولی همزمان تایید کنیم چقدر این رفتار غیرقابل قبول است که حتما باید به آن واکنشی نشان داده شود و من فکر می‌کنم اکنون زمان مناسبی برای آن است.»

مسیح علی‌نژاد همکار صدای آمریکا و مجری و مفسر برنامه «تبلت» هم در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که نام او بر این طرح گذاشته شده، واکنش او به دیدگاهی که ممکن است او را عامل تحریم ایران بنامد چیست، گفت: «من اتفاقا افتخار می‌کنم اسم من بالای طرحی باشد که هدفش تحریم‌کنندگان واقعی ملت ایران هستند.»

وی اضافه کرد: «آن کسی که مردم ایران را تحریم کرده، (علی) خامنه‌ای است. کسی که ایران را تحریم کرده، معصومه ابتکار و تک تک سیاستمدارانی است که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند ولی فرزندانشان در آمریکا یا تحصیل یا زندگی می‌کنند.»

مسیح علی‌نژاد در ادامه گفت: «مردم ایران الان پیشرو هستند و فریب یک حکومت دروغگو را نمی‌خورند که بگویند ببینید، مسیح علی‌نژاد است که دارم تحریم می‌کند. چه کسی ملت ایران را تحریم کرده وقتی فرزندان و آقازاده‌های خودشان پول ملت را بالا کشیده و این جا خرج می‌کنند، ولی به سینه و چشم کشاورزی که در واقع به دنبال یک معیشت و زندگی ساده و دنبال یک کرامت و آزادی است، شلیک می‌کنند. تحریم کننده واقعی آمریکا نیست، جمهوری اسلامی است.»

دادستانی ایالات متحده آمریکا در منهتن و وزارت دادگستری آمریکا در ماه ژوئیه با انتشار بیانیه‌‌هایی با اعلام این که سرویس‌های اطلاعاتی ایران در حال برنامه‌ریزی برای ربودن یک روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر از شهر نیویورک بودند و قصد داشتند او را به ایران ببرند، نام افراد عضو این شبکه وابسته به حکومت ایران را که در این عملیات آدم‌ربایی شرکت داشتند منتشر کرد.

پیش از این نیز جمهوری اسلامی از طریق تحت فشار قرار دادن خانواده مسیح علی‌نژاد در ایران قصد داشت تا این همکار صدای آمریکا را به بهانه دیدار مادرش به ترکیه بکشاند و در آنجا او را برباید. علی علی‌نژاد، برادر مسیح این نقشه را برملا کرد و به همین دلیل به هشت سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG