لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۴

گزارش رویترز از میراث دولت ترامپ برای پرزیدنت بایدن درباره ایران؛ میدان مین با ۷۰۰ تحریم علیه ایران


خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در واشینگتن
خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا در واشینگتن

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت در حالی که دولت آمریکا در تلاش برای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام است، وارد میدان مینی با بیش از ۷۰۰ تحریم ایران شده که لغو آن‌ها راحت نخواهد بود.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت منتشر شده می‌گوید دولت قبلی آمریکا پس از خروج از برجام، فقط تحریم‌ها را بازنگرداند و تحریم‌هایی اعمال کرد که لغو آن دشوار ولی در عین حال برای دستیابی ایران به بازار فروش نفت، ضروری است.

به گزارش رویترز،‌ تحریم‌های اعمال شده از دولت قبلی آمریکا فقط در حوزه فعالیت هسته‌ای ایران نیست و حمایت از تروریسم، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقض حقوق بشر را شامل می‌شود و لغو آن دولت پرزیدنت بایدن را با اتهام‌هایی از جمله «نرمش در مقابل تروریسم» روبرو می‌کند.

این گزارش می‌گوید بانک مرکزی ایران که در پی توافق هسته‌ای برجام، از تحریم خارج شده بود، دوباره در دولت قبلی آمریکا تحریم شد. در سپتامبر ۲۰۱۹ دولت ترامپ فراتر رفت و نه فقط بانک مرکزی،‌ که فعالیت‌های نفتی و پتروشیمی ایران را در راستای حمایت از گروه‌های تروریستی دانست و به تحریم‌ها اضافه کرد.

در یک ماه گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG