لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۱

نیکی هیلی در نشست اضطراری شورای امنیت: رهبر کره شمالی برای جنگ التماس می‌کند


خانم هیلی به متحدان کره شمالی نیز هشدار داد دست از حمایت از پیونگ یانگ بردارند.

سفیر ایالات متحده در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی می گوید این نهاد بین المللی باید سنگین ترین تحریم و فشار علیه پیونگ یانگ را اعمال کند چون رهبر این کشور هیچ مسئولیتی را نمی شناسد.

نیکی هیلی روز دوشنبه ۱۳ شهریور در نشست شورای امنیت گفت: اقدامات کره شمالی نشان دهنده التماس «کیم یانگ اون» رهبر آن کشور برای جنگ است و اکنون زمان آن فرا رسیده است که شورای امنیت تصمیمات دیپلماتیک قوی تری اتخاذ کند. در ۲۵ سال گذشته همه تلاش های سازمان ملل برای توقف برنامه موشکی کره شمالی ناکام بوده است.

سفیر آمریکا با تاکید بر اینکه اعضای شورای امنیت باید با اقدامات کره شمالی مقابله کنند، تاکید کرد این کشور هشدارهای شورای امنیت را دیگر جدی نمی کند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

وی افزود: قدرت های جهانی مسئولیت های شان را می دانند اما «کیم جونگ اون» با عملکردش نشان داده هیچ درکی از مسئولیت بین المللی ندارد. او برای آغاز جنگ «منت» می کند. جنگ هرگز چیزی نیست که آمریکا می خواهد و اکنون هم آن را نمی خواهیم اما باید بگویم صبر کشور ما هم محدود است. ما از قلمرو مان و همچنین متحدان مان دفاع می کنیم.

کره شمالی روز ۱۲ شهریور اعلام کرد یک بمب هیدروژنی آزمایش کرد که قابلیت حمل در موشک های قاره پیما را دارد. این ششمین و قوی ترین آزمایش هسته‌ای این کشور است.

بعد از این آزمایش کشورهای منطقه و آمریکا واکنش نشان دادند.

واکنش دیگران در جلسه اضطراری شورای امنیت

دیگر اعضای شورای امنیت، از جمله ژاپن و فرانسه خواستار تشدید تحریم های تنبیهی علیه کره شمالی شده اند. این شورا پیش از این شدیدترین تحریم ها را علیه کره شمالی وضع کرده است.

«جفری فلتمن» مسئول امور سیاسی سازمان ملل متحد ضمن تشریح خصوصیات بمب قدرتمندی که کره شمالی انفجار آزمایشی آن را اعلام کرد، این آزمایش را تحریکی خطرناک دانست که عمیقا موجبی بی ثبات ساختن منطقه و جامعه بین المللی است و خواستار واکنشی جامع شد.

سرگئی ریابکوف قائم مقام وزیر امور خارجه روسیه امروز با لحنی محکم و غیر معمول از کره شمالی خواستار توقف در اقدامات تحریک آمیز و بی ثبات کننده شد.

وی گفت شاهد روندی خطرناک در مسیری است که کره شمالی به سرعت برای پیشبرد برنامه اتمی خود دنبال می کند

آقای ریابکوف تاکیر کرد که مسکو هنوز هم دیپلماسی را تنها چاره عملی برای بحران کره می داند.

چین نیز به کره شمالی برای برنامه احتمالی آزمایش موشکی دیگر هشدار داد و تاکید کرد که چنین اقدامی می تواند اوضاع را متشنج تر کند.

ژنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه به خبرنگاران گفت کره شمالی باید کاملا بداند که قطعنامه های شورای امنیت اقداماتی این چنین را منع کرده است

آمریکا به دنبال فشار بیشتر بر پیونگ یانگ

جلسه شورای امنیت در حالی برگزار شده که پرزیدنت ترامپ یکشنبه شب در توئیتر خود نوشت آمریکا در کنار گزینه های دیگر، به دنبال فشار اقتصادی بیشتری علیه کره شمالی است. آقای ترامپ گفت در حال بررسی گزینه توقف تجارت با هر کشوری است که با کره شمالی تجارت دارد.

به نظر می رسد اشاره رئیس جمهوری آمریکا فشار بر چین باشد که هنوز روابط اقتصادی با کره شمالی دارند.

واکنش دولت ایالات متحده آمریکا به تازه ترین آزمایش پیونگ یانگ است.

کره جنوبی و ژاپن به عنوان همسایگان کره شمالی ضمن اعتراض به این آزمایش،‌ به همراه ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه خواستار جلسه اضطراری شورای امنیت شدند که قرار است این جلسه روز دوشنبه برگزار شود.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در توئیتر خود در واکنش به این آزمایش کره شمالی، آن را خطرناک و خصومت آمیز خواند. پرزیدنت ترامپ در پیام توئیتری دیگری نوشته است: «کره شمالی کشور سرکشی است که به تبدیل به تهدید شده است. این کشور مایه شرمساری چین شده که تلاش می‌کند به حل موضوع کمک کند اما نمی‌تواند.»

پرزیدنت ترامپ در یک توئیت دیگر نیز که ساعاتی پیش منتشر شد نوشت که کره جنوبی نیز همانگونه که پیشتر تذکر داده ام به این نتیجه رسیده است که مذاکرات با کره شمالی کارا نیست.»

خبرگزاری رسمی کره شمالی هم روز یکشنبه ۱۲ شهریور تصویری از کیم جون اون، رهبر کره شمالی منتشر کرد که در حال بازدید از یک سلاح هسته ای قابل نصب روز موشک بالیستیک بود.

واکنش نظامی آمریکا

رسانه های آمریکا از جلسه اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید با رئیس جمهوری در روز یکشنبه خبر دادند. جیم ماتیس وزیر دفاع آمریکا بعد از این جلسه هشدار داد که آمریکا به تهدیدهای کره شمالی پاسخ نظامی عظیمی خواهد داد.

پیش از این کره شمالی تهدید کرد که قصد دارد جزیره گوام - قلمروی آمریکا - را مورد هدف قرار دهد. روز یکشنبه وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد: هر حمله ای به آمریکا و قلمروهایش مانند گوام یا متحدان ما با پاسخ نظامی بزرگی روبرو خواهد شد.

با این حال آقای متیس گفت، واشنگتن به دنبال نابودی کامل کره شمالی نیست اما همانطور که گفتم ما گزینه‌های زیادی برای این کار داریم.

بعد از این جلسه نیز زمانی که آقای ترامپ مورد سوال خبرنگاران درباره حمله نظامی به کره شمالی قرار گرفت، تنها گفت «خواهیم دید.»

تحریم های بیشتر

پیشتر، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز از طرح جدید تحریم کره شمالی سخن گفت.

همزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که در واکنش به این آزمایش پیش‌نویسی را برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه این کشور آماده کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم از تماس تلفنی «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا با وزرای خارجه کشورهای شرق آسیا برای ایجاد یک جبهه‌ متحد در برابر کره شمالی خبر داد.

روسیه: خونسردی خود را حفظ کنید

روسیه نیز در واکنشی محتاطانه، خواستار رفتاری همراه با خونسردی در مقابل به این آزمایش کره شمالی شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه یکشنبه در تماس تلفنی با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، خواستار خویشتنداری در برخورد با کره شمالی شد. همچنین وزیر خارجه روسیه گفت که در شرایط کنونی، حفظ خونسردی و پرهیز از هر اقدامی که موجب افزایش تنش شود، ضروری است.

به گزارش رویترز، مسکو گفت و گو را تنها راه برای حل این بحران دانسته است. این خبرگزاری همچنین نوشته است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قرار است با همتای چینی خود دیدار و گفت و گو کند.

واکنش چین؛ این آزمایش بی توجهی به خواست جهانی بود

وزارت خارجه چین نیز ششمین آزمایش اتمی کره شمالی را محکوم کرد و آن را بی‌توجهی به خواست جامعه جهانی خواند.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی آن کشور پخش شد گفت، از کره شمالی می‌خواهد قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل را رعایت کند و به خواست جامعه جهانی برای غیراتمی ساختن شبه جزیره کره احترام بگذارد. پکن در این بیانیه گفت که کره شمالی باید با توقف آزمایش‌های موشکی و اتمی از وخیم تر شدن اوضاع در شبه جزیره کره که از آن نفعی نخواهد برد، جلوگیری کند.

چین پیشتر به همراه تمامی اعضای شورای امنیت سازمان ملل، به آخرین قطعنامه این شورا در محکوم کردن آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی، رای مثبت داده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که به تاسیسات هسته‌ای کره شمالی دسترسی ندارد، ششمین آزمایش هسته‌ای آن کشور از سال ۲۰۰۶ را «اقدامی به شدت تاسف آور» خواند که «در ادامه بی توجهی به خواسته‌های پی در پی جامعه جهانی» بوده است.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، هم بر هماهنگی کشورش با جامعه جهانی برای واکنش به تحریکات پیونگ یانگ تاکید کرد و گفت: «کره شمالی هشدارهای جامعه جهانی را نادیده گرفته است و اقدام به آزمایش هسته‌ای کرده است. ما، قطعاً نمی توانیم این تحریکات را تحمل کنیم. توقف اقدامات تحریک آمیز کره شمالی بستگی به هماهنگی جامعه جهانی دارد. ژاپن ، برای نشان دادن واکنش قاطع با آمریکا، کره جنوبی و کشورهایی چون چین، و روسیه هماهنگی خواهد کرد.»

در همین حال هواپیماهای تخصصی وزارت دفاع ژاپن برای جمع آوری ذرات پراکنده ناشی از این آزمایش، در جو زمین پرواز می‌کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG