لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

آغاز نشست ۳ روزه سران بریکس در چین


نشست بریکس در چین
نشست بریکس در چین

سران ۵ کشور برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی - بریکس - در نشست امروز شیامن در چین مسائل همکاری اقتصادی چند جانبه و مسائل جاری جهانی را بررسی می کنند. شی جین پینگ رئیس جمهوری چین ، میزبان و رئیس نشست ۳ روزه بریکس از همه کشورهای جهان خواست از سیاست های حمایتی در حوزه اقتصاد دست بردارند و بگذارند گردش آزاد کالاها و خدمات و سرمایه میان کشورها جریان یابد. رئیس جمهوری چین گفت جریان حمایتی و بالا بردن دیوار تعرفه میان کشورها که سد راه آزاد ی تجارت جهانی ست رو به افزایش گذاشته است. در نشست بریکس ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، نارندرا مودی نخست وزیر هند، جاکوب زوما رئیس جمهوری افریقای جنوبی و میشل تمر رئیس جمهوری برزیل حضور دارند. چین در مقام کشور میزبان از سران کشورهای مصر، تایلند، کنیا، مکزیک و تاجیکستان نیز برای حضور در نشست جاری شیامن دعوت به عمل آورده است. نشست سران بریکس در حالی آغاز به کار می کند که خبر آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی بر سیاست جهان سایه افکنده و چین و روسیه ، دو متحد پیونگ یانگ آزمایش هسته ای را بشدت محکوم کرده اند.

در نشست سران بریکس موضوع اختلاف مرزی اخیر میان چین و هند در منطقه داکلام نیز بررسی می شود و آقای مودی فرصت خواهد داشت موضوع اختلاف مرزی را به صورت رو در رو با شی جین پینگ در میان گذارد و برای حل آن راهی پیدا کند دو کشور بر حل اختلاف مرزی از راه دیپلماسی تاکید کرده اند.

بریکس که اقتصادهای ۵ کشور رو به رشد در ۳ قاره با بیش از ۳ میلیادر جمعیت را در بر می گیرد در یک دهه پیش به پیشنهاد چین و با هدف دور زدن اقتصادهای بزرگ غربی شکل گرفت و اکنون در نهمین نشست سالانه این همایش اقتصادی بین المللی کشورهای دیگر نیز به عضویت درآن ابراز علاقه می کنند.

شرکت های غربی از پکن می خواهند همه موانع گمرکی را برداشته و مشکلاتی را که بازارهای چین برای شرکت ها ی خارجی ایجاد می کنند برطرف سازد. شی جین پینگ در سخنان آغازین نشست گفت دولت او مدام ، شرکت های چینی را تشویق می کنددر بازارهای کشورهای دیگر حضور فعال داشته باشند و به گرمی از حضور فعال شرکت های خارجی در چین استقبال می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG