لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۸

تاکید دوباره پرزیدنت ترامپ: همه گزینه‌ها برای رویارویی با کره شمالی روی میز است


آقای ترامپ به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داد.
آقای ترامپ به آزمایش موشکی کره شمالی واکنش نشان داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در تازه ترین واکنش به آزمایش موشکی روز سه شنبه تاکید کرد از سوی آمریکا تمام گزینه ها برای رویارویی با کره شمالی روی میز است.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز سه شنبه در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرد، گفت: دنیا پیام جدید کره شمالی را واضع و رسا دریافت کرد: این رژیم هیچ استاندارد بین المللی را محترم نمی داند و به همسایگان و اعضای سازمان ملل توهین می کند.

آقای ترامپ هشدار داد: رفتار های بی ثبات کننده کره شمالی تنها به انزوای بیشتر این کشور در منطقه و جهان کمک می کند.

این واکنش رئیس جمهوری آمریکا به تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی است که در صبح روز سه شنبه ۷ شهریور انجام شد. یک موشک کره شمالی بامداد سه شنبه از آسمان ژاپن عبور کرد. بنا بر اعلام ارتش کره جنوبی، موشک یاد شده از پایگاهی نزدیک پیونگ یانگ پرتاب شده، تا ارتفاع ۵۵۰ کیلومتری بالا رفته، و مسافتی حدود ۲۷۰۰ کیلومتر را طی کرده است.

پیونگ یانگ دو هفته پیش در واکنش به تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد جزئیات طرح حمله به جزیره گوام – که قلمرو آمریکا محسوب می‌شود – را منتشر کرد. بر اساس طرح اعلام شده، در صورت تصمیم به حمله، چهار موشک «هواسونگ-۱۲» از آسمان ژاپن عبور خواهند کرد و در ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری آب‌های گوام فرود می‌آیند.

واکنش ها

در هفته های اخیر بعد از جنگ لفظی، برخی مقام های آمریکایی ابراز امیدواری کرده بودند که کره شمالی به مذاکرات بازگردد. در پی این آزمایش موشکی کره شمالی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در یک مکالمه تلفنی بر ضرورت نشان دادن واکنشی قاطع به تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی تاکید کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی کره شمالی که تخلف از قطعنامه های آن شورا علیه پیونگ یانگ تلقی می شود روز سه شنبه تشکیل جلسه می‌دهد. وزیران امور خارجه ژاپن و کره شمالی خواهان تشدید تحریم های سازمان ملل متحد در یک قطعنامه جدید علیه کره شمالی شدند.

اتحادیه اروپا آزمایش موشکی کره شمالی را محکوم و تاکید کرده است پس از تشکیل اجلاس شورای امنیت به آن واکنش متناسب نشان خواهد داد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد فرانسه به تلاش برای اعمال سیاست های سخت گیرانه علیه برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی ادامه خواهد داد.

نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس روز سه شنبه خلع سلاح سازمان ملل متحد در ژنو پرتاب موشک بالیستیک کره شمالی را که با عبور از حریم فضایی ژاپن بر فراز جزیره هوکایدو به دریا افتاد، محکوم کردند.

چین همه طرف ها را به خویشتنداری دعوت کرده است. وزارت امور خارجه چین روز سه شنبه گفت در عین حال که تخلف کره شمالی از قطعنامه های سازمان ملل متحد را محکوم می کند معتقد است تشدید تحریم ها و فشارها مشکلی را حل نمی کند و حل بحران کره شمالی تنها از راه گفتگو و رایزنی میسر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG