لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۹

رای‌گیری سازمان ملل برای رد پایتختی اورشلیم؛ مخالفت پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو


رهبران آمریکا و اسرائیل پیشتر ناخشنودی خود را از این رای گیری اعلام کرده بودند.
رهبران آمریکا و اسرائیل پیشتر ناخشنودی خود را از این رای گیری اعلام کرده بودند.

امروز پنجشنبه ۳۰ آذر قرار است سازمان ملل در نشستی اضطراری درباره رد پایتختی اورشلیم نظر بدهد. این واکنش برخی کشورها به تصمیم پرزیدنت دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است. بعد از اینکه کشورهای مخالف تصمیم آقای ترامپ، در شورای امنیت نتوانستند قطعنامه ای تصویب کنند، مسئله را به نشست عمومی سازمان ملل بردند؛ اقدامی که با مخالفت رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده و آقای ترامپ گفته از نزدیک این رای گیری را زیر نظر خواهد داشت چون خیلی از کشورها که از آمریکا پول می گیرند، ضد این کشور رای می دهند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه در حاشیه نشست کابینه خود ضمن انتقاد از این نشست گفت خیلی از کشورها از آمریکا میلیون ها دلار کمک می گیرند و در رای گیری علیه آمریکا رای می دهند.

آقای ترامپ افزود: بگذارید علیه ما رأی دهند. ما کلی پول ذخیره می کنیم. ما که اهمیتی نمی‌دهیم.

موضع گیری آقای ترامپ بعد از سخنان نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل است که گفته بود پرزیدنت ترامپ از او خواسته اسامی «آنهایی که علیه ما رای می دهند» را یادداشت کند.

روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالیکه ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش نویس قطعنامه ای برای رد پایتختی اورشلیم در اسرائیل رای دادند، سفیر آمریکا با استفاده از حق وتو، این پیش نویس را رد کرد. کشورهای مخالف این پیشنویس را به مجمع عمومی سازمان ملل بردند. در پیش نویس قطعنامه سازمان ملل، که روز پنجشنبه سی ام آذر به رای گذاشته خواهد شد، عنوان شده هر تصمیمی در مورد وضعیت اورشلیم وجاهت قانونی نداشته و باید رد شود.

موضع نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم از سازمان ملل برای این رای گیری انتقاد کرد.

وی در آستانه رای‌گیری در مجمع عمومی، سازمان ملل متحد در مورد وضعیت اورشلیم، این سازمان را خانه دروغ خواند.

وی گفت: برخورد بسیاری از کشورها علیه اسرائیل، در سراسر جهان خارج از دیوارهای سازمان ملل متحد در حال تغییر است و نهایتاً به داخل این خانه دروغ هم سرایت خواهد کرد.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG