لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

نتانیاهو : آماده استقبال از معاون رئیس جمهوری آمریکا برای تحکیم روابط دو کشور هستیم


نخست وزیر اسرائیل می گوید اسرائیل آماده استقبال از معاون رئیس جمهوری آمریکا برای سفر به این کشور و «تحکیم مناسبات آمریکا و اسرائیل» است.

بنیامین نتانیاهو امرروز یکشنبه ۲۶ آذر در جلسه هفتگی کابینه اسرائیل، ضمن اشاره به اهمیت سفر مایک پنس برای دیداز از اسرائیل، گفت: ما این هفته به گرمی از مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا استقبال می کنیم. او یک دوست خوب اسرائیل و یک دوست خوب اورشلیم است.

سفر آقای پنس دو هفته بعد از تصمیم ایالات متحده برای به رسمیت شناختن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل است.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه افزود: مایلم مجددا از تعهد و پای بندی پرزیدنت ترامپ و دولت او به تعهداتش در دفاع از حقایق مربوط به اسرائیل و قاطعیت در رد تلاش های استفاده از سازمان ملل متحد علیه اسرائیل ، قدردانی کنم.

قرار است، معاون ریاست جمهوری آمریکا در کنست، پارلمان اسرائیل سخنرانی کند. این نخستین سخنرانی بعد از حضور پرزیدنت بوش در سال ۲۰۰۸ در کنست است.

آقای پنس قرار بود روز یکشنبه به اسرائیل سفر سه روزه خود را آغاز کند اما این سفر چند روز به تاخیر افتاد. روز دوشنبه قرار است طرح اصلاحات عمیق در سیستم مالیاتی آمریکا در کنگره به رای گذاشته شود، و حضور و رای آقای پنس در مقام ریاست سنا برای تصویب لایحه اهمیت اساسی دارد.

قرار است آقای پنس در این سفر سه روزه، درباره عواقب ناشی از به رسمیت شناخته شدن اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل ، چاره جوئی های بیشتر برای احیای روند متوقف مانده مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطینیان ، و نیز هماهنگی در برنامه های مربوط به مقابله با اقدامات بی ثبات کننده و خصمانه جمهوری اسلامی ایران در منطقه با مقام های اسرائیلی گفتگو کند.

موضوع ایران در سفر آقای پنس

مقامات آمریکایی می گویند ، آقای پنس در خاورمیانه در باره مقابله با گسترش نفوذ برتری طلبانه ایران در منطقه بحث و تبادل و نظر خواهد کرد.

کنت واینستین، رئیس اندیشکده هادسن در واشنگتن دی سی در مصاحبه ای اختصاصی با ستاره درخشش، رئیس بخش فارسی صدای آمریکا گفت، گسترش دخالت ایران در منطقه موجبی برای نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی به شمار می رود.

واینستین گفت: « نگرانی عمیقی در آمریکا و در کشورهای اروپایی در باره حضور فزاینده ایران در سوریه، و مسلماً در باره کنترلی که ایران بر دولت لبنان داشته، و نیز اوضاع در یمن، وجود دارد. این نگرانی وجود دارد که دولت پیشین آمریکا چشمش را به روی گسترش دخالت ایران در جنگ داخلی سوریه بست. محور روسیه - سوریه نیز موجب نگرانی آمریکاست.»

آقای پنس همچنین در باره مهار برنامه موشک بالستیک ایران نیز با رهبران اسرائیل گفتگو و تبادل نظر خواهد کرد. پرزیدنت ترامپ سه ماه قبل، از تایید عملکرد ایران در توافق برجام خودداری کرد و از کنگره خواسته است، توافق به نحوی اصلاح شود که توقف برنامه موشک بالستیک ایران نیز در آن منعکس باشد.

آقای واینستین گفت، نباید اجازه داد ایران از ظرفیت استفاده از سلاح های اتمی در برنامه موشکی اش برخوردار شود.

واینستین گفت: « ما در ماه های آینده در این باره در کنگره تبادل نظر خواهیم کرد. در باره اقداماتی که باید برای تصحیح توافق هسته ای انجام شود و این موضوع مطرح خواهد شد که آیا برنامه موشک بالستیک ایران باید به توافق اضافه شود یا خیر؟ آیا باید تعداد بازرسی ها و بازرسی از تاسیسات نظامی در تصحیح توافق گنجانده شود یا خیر، تا توافق محکم تر شود. ظرفیت موشک بالستیک ایران نه تنها موجب نگرانی ماست بلکه برای متحدان ما نیز نگرانی ایجاد کرده است. از همه بیشتر برای فرانسه که رسماً علیه ایران موضع سخت گیرانه تری نسبت به دیگر متحدان اروپایی ما گرفته است. از این رو، باید اطمینان حاصل کنیم که روزی ایران از ظرفیتی در تولید موشک بالستیک برخوردار نشود که بتواند به سرعت از آن برای سلاح های هسته ای استفاده کند. بنا بر این، ما در این باره با اسرائیلی ها و دیگر کشورهای منطقه صحبت خواهیم کرد. در این باره که دفاع موشکی علیه تهدیدهای ایران گسترش یابد و دیگر اقداماتی که بتوانیم ایران را مهار کنیم».

معاون ریاست جمهوری آمریکا ، قرار است یک روز قبل از سفر به اسرائیل برای گفتگو با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر به قاهره برود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG