لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

آمریکا: اسامی مخالفان پایتختی اورشلیم در سازمان ملل را یادداشت می‌کنیم


نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل
نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل

سفیر آمریکا در سازمان ملل در واکنش به جلسه روز پنجشنبه مجمع عمومی سازمان ملل برای رد تشخیص اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل، گفت ایالات متحده اسامی رای دهندگان به قطعنامه احتمالی را یادداشت خواهد کرد.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل به اعضای این سازمان هشدار داد پرزیدنت ترامپ از او خواسته اسامی «آنهایی که علیه ما رای می دهند» را یادداشت کند.

در پیش نویس قطعنامه سازمان ملل، که روز پنجشنبه سی ام آذر به رای گذاشته خواهد شد، عنوان شده هر تصمیمی در مورد وضعیت اورشلیم وجاهت قانونی نداشته و باید رد شود.

روز دوشنبه ۲۷ آذر در حالیکه ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش نویس قطعنامه ای برای رد پایتختی اورشلیم در اسرائیل رای دادند، سفیر آمریکا با استفاده از حق وتو، این پیش نویس را رد کرد.

این قطعنامه پیشنهادی توسط مصر ارائه شد و واکنش به تصمیم پرزیدنت ترامپ برای اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل بود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از انجام رأی گیری، با بیان این که برای نخستین بار است از آغاز ماموریت خود به در این سازمان از حق وتو استفاده می‌کند، گفت رئیس جمهوری آمریکا در این مورد که تصمیم انتقال سفارت به اورشلیم نباید به عنوان پیش داوری درباره وضعیت اورشلیم تلقی شود، دقت نظر فراوانی داشته است.

نیکی هیلی گفت، بسیار تاسف انگیز است که برخی قصد مخدوش کردن نیت پرزیدنت در برابر روند صلح را دارند و تاکید کرد که آمریکا از این حق برخوردار است که در مورد محل سفارت خود در کشورها تصمیم‌گیری کند، و هیچ کشوری نمی‌تواند نظر خود به آمریکا تحمیل کند.

تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره اورشلیم

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه ۱۵ آذر اعلام کرد که دولت آمریکا اورشلیم را به عنوان پایتخت کشور اسرائیل برسمیت می شناسد. آقای ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد که بنا به این شناسایی، سفارت کشورش از تل آویو به اورشلیم انتقال خواهد یافت. در حالیکه این تصمیم با استقبال گرم مقامات اسرائیل روبرو شد، فلسطینیان آنرا به باد انتقادات شدید گرفتند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم را به تصویب رساند، اما روسای جمهوری قبلی آن را اجرا نکردند و هر شش ماه یکبار تعلیق اجرای مصوبه کنگره را امضا کردند. پرزیدنت ترامپ نیز یک بار این تعلیق شش ماه را امضا کرد و این تعلیق روز دوشنبه به پایان رسید.

در سال ۱۹۴۸ میلادی اسرائیل کنترل بخش غربی و اردن کنترل بخش شرقی اورشلیم را در اختیار گرفتند. اسرائیل که این شهر را پایتخت ابدی خود می‌داند، پس از جنگ سال ۱۹۶۷ کنترل بخش شرقی آن را نیز در دست گرفت.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و همچنین برای مسلمانان شهری بسیار مقدس است، و سازمان ملل متحد زمانی پیشنهاد کرده بود که یک شهر بین المللی باقی بماند.

XS
SM
MD
LG